Žraloci starší než prstence Saturnu

Věděli jste, že žraloci obývají naši zemí déle, než vznikly slavné prstence kolem Saturnu? Zmíněné prstence se dle některých vědců zformovaly před zhruba 100 miliony lety, kdežto žraloci obývají Zemi již více než 400 milionů let.

Ze současné fauny patří žraloci k nejstarším skupinám živočichů, přičemž první exempláře byly nalezeny ve fosilních záznamech již ve vrstvách ordoviku, čili ve vrstvách z doby před 450–420 miliony lety. Tedy dříve než se objevili první suchozemští obratlovci a před kolonizací kontinentů rostlinami. Byť z prvních žraloků byly objeveny jen čelisti a ne všichni paleontologové jsou přesvědčeni, že se jednalo o pravé žraloky. Nejstarší obecně uznávané žraločí čelisti byly objeveny ve vrstvách starých 420 milionů let, tedy ze siluru. Tehdejší žraloci byli ovšem odlišní od těch současných. Většina současných žraloků lze vysledovat zpět až do doby před 100 miliony lety.

Saturnovy prstence jsou prstence z ohromného množství úlomků ledu a prachu obepínající planetu Saturn v rovině jeho rovníku. V rovině Saturnu se nachází soustava prstenců, která svou rozlohou patří mezi nejrozsáhlejší kruhový systém planety ve Sluneční soustavě. Prstence mají dohromady průměr 280 000 km, ale jsou tenké jen několik desítek metrů. Složeny jsou z částic o velikosti několika centimetrů až po desítky metrů a jsou převážně z ledu (některé mohou být i ledem pokryty), dále také obsahují stopy křemíkových a uhlíkových minerálů. Vědci se však nedokážou shodnout na jejich stáří a původu. Některé vlastnosti ukazují na poměrně novou existenci, kdežto teoretické modely ukazují, že byly vytvořeny již v dávné historii Sluneční soustavy. Tvrzení v úvodu tedy berte s rezervou .))

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář