Želva s krajinou na krunýři

Krátkokrčka dlouhoocasá (Elusor macrurus) s pořádnou kupou řas na hlavě i hřbetě připomíná Pankáče, vyznačuje se ale i neobvyklými vlastnostmi. Je známá svou schopností dýchat skrze vlastní pohlavní orgány a dokáže zůstat pod vodou po dobu až tří dnů.

Želva s českým názvem Krátkokrčka dlouhoocasá (Elusor macrurus) je v zemi svého původu zvaná Mary River turtle. Svůj jedinečný vzhled má díky tomu, že jí na hlavě a krunýři rostou řasy – ty na hlavě vypadají jako zelené vlasy a ty na krunýři připomínají miniaturní krajinu. Tím ale příroda s podivnými věcmi vůbec neskončila, spíš naopak. Suchozemské i mořské želvy většinou dýchají vzduch pomocí plic, leč australská příroda dala vzniknout podivnosti známé jako bimodální dýchání: Když je na suchu nebo na hladině, dýchá vzduch obvyklým způsobem, pod vodou ale dokáže absorbovat kyslík z vody pomocí kloaky – díky čemuž se o ní říká, že pod vodou dýchá “zadkem”. Zmíněné podvodní dýchání jí dokáže zabezpečit dostatek kyslíku až na tři dny v kuse, které může strávit spokojeně pod vodou. Jak český název napovídá, tak želva má rovněž mimořádně dlouhý ocas, který někdy dosahuje délky až dvou třetin délky jejího krunýře. Její ocas má navíc hemální oblouky (kostěné oblouky na spodní straně ocasních obratlů) o které ostatní želvy už dávno přišly. K čemu jí jsou dobré, to se zatím vědci jen dohadují. Kromě dlouhého ocasu a “dýchacího zadku” má Krátkokrčka dlouhoocasá na své malé hlavě nezvykle dlouhé i takzvané parmy (smyslové orgány pod čelistí), které fungují jako chuťové receptory a pomáhají jí hledat potravu v kalné vodě. Oproti ostatním želvám má také velmi dlouhé zadní nohy, díky čemuž velmi rychle plave.

Přes všechny tyto jedinečné vlastnosti ji ještě donedávna vědecký svět vůbec neznal. Poprvé byly zaznamenány v půlce minulého století a díky svému jedinečnému vzhledu byly chovány jen jako domácí mazlíčci. Až v roce 1994 byly konečně uznány jako oficiální nový druh. Jedná se o endemickou sladkovodní želvu, žijící jen v řece Mary v australském Queenslandu. Díky velké oblibě u obchodníků se zvířaty z volné přírody téměř zmizela. Nyní je však již na Červeném seznamu ohrožených druhů a tak se jí konečně dostává zasloužené ochrany. Opětovné rozšíření její populace ale brání jak přehrady na řece, tak i sama příroda, jelikož se tyto želvy rozmnožují až po dosažení 25 roku života.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář