Přenosné střelecké pancíře

V průběhu války, se různí konstruktéři pokoušeli poskytnout pěchotě mobilní štít, který by fungoval jak jako ochrana hrudi nositele, tak v případě zalehnutí, jako střelecký štít. Pokud pomineme různé pancéřové neprůstřelné štíty a zaměříme se pouze na štíty s dvojím použitím, tak můžeme začít již koncem 19.století. První podobné zařízení, ale vzniklo již v roce 1900, jako reakce na boje proti Búrům v Jižní Africe. Nějaký tvořivý britský konstruktér, navrhl trojúhelníkový zkosený štít, který mohl jeden voják snadno přenášet na zádech. V případě potřeby jej nosit jako hrudní pancíř, který by jej ochránil před smrtonosnými střelami nepřítele. V případě potřeby, bylo možno kryt sejmout, položit na zem a ukrýt se za něj. Ostrostřelec pak mohl prostrčit připraveným otvorem pušku a vést přesnou palbu na nepřítele. V této podobě vytvářel štít jakýsi klín, který mohl snáze odrážel projektily. Kryt byl údajně neprůstřelný pro pušky Mauser a Lee Metford na 360 metrů nebo proti lehkým kulometům, na vzdálenost 650 metrů. Váha celého pancíře činila necelých 6 kg. Bohužel není známo, zda se zmíněné zařízení podařilo někdy někomu prodat a zda vůbec někdy byly na frontě. S největší pravděpodobností ale nikoliv.

Rakousko-Uherští důstojníci přišli s pozoruhodnou konstrukcí, která měla v sobě spojit schopnosti střeleckého štítu a hrudního pancíře pro ochranu pěšáků. Tento pancíř zaujme již na první pohled – trojúhelníková konstrukce s lemy pro ruce, je opravdu ojedinělá. Přenosný kryt bylo možno přenášet na hrudi, nebo na zádech a poskytovala tak pohybujícímu se vojákovi jistou ochranu. Zařízení bylo snýtováno z několika částí a po úplném rozložení chránilo celou postavu klečícího vojáka. V případě nutnosti jej bylo možno sundat z hrudi, položit na zem a vyklopit spodní část. Konstrukce byla opatřena jedním průzorem a hned třemi odklopnými krytkami, pro prostrčení pušky. Stejně jako většina dobových konstrukcí i toto trpělo svými obvyklými nemocemi. Jednak byl štít velmi nepraktický, těžký, ale zároveň nechránil proti puškovému střelivu. Nejznámější fotografie pochází z Bukoviny roku 1915 a byly patrně určeny pro armádní komisi. Není známo, kolik se těchto štítů vyrobilo, ovšem jsou známé občasné zprávy, že tyto štíty v malém množství nacházeli Italští vojáci v Alpách. Právě na italské frontě často nebylo možné hloubit zákopy a vojákům nezbývalo nic jiného, než se snažit schovat za většími kameny, nebo navršit z menších kamenů zídku. Pravděpodobně bylo vyrobeno jen pár kusů zkušební série a velmi brzy se od projektu upustilo. Tehdy byly velice problematická situace v zázemí a nedostávalo se mnoha základních materiálů, pro sériovou výrobu takovéhoto zařízení. Rovněž výrobní kapacity monarchie, byly plně vytíženy dodávkami standardních zbraní a výzbroje.

V průběhu první světové války, přišli Italové s mnohem střízlivější konstrukcí střeleckého štítu. V tomto případě se jednalo o hrudní pancíř, který byl ale na pravé straně vybaven odklopnou záklopkou, kterou bylo možno prostrčit pušku a vést palbu na nepřítele.

Závěrem dodejme, že se u všech těchto zařízení, jednalo o velice propracované konstrukce, který by i mohly být použitelné v boji. Jednalo se ale o poměrně drahé zařízení, kterým ani nebylo možno vybavit větší počet vojáků. Tradičně se také vojáci k podobným pancéřům stavěli značně rezervovaně a odmítavě, jelikož každý kilogram na víc, co s sebou museli nést, snižoval jejich rychlost a omezoval pohyblivost.

Zdroj obrázku Reddit a Wikimedia Commons

Na této německé pohlednici můžeme vidět ukořistěný ruský mobilní štít. Zmíním, že s podobnými vyrazili do první světové války rovněž němečtí vojáci. Paradoxem ale je, že byly natolik těžké pro přepravu, že jim pěšáci, při počátečních manévrových bojích, jednoduše “utekli”. Brzy již byla ocel potřeba jinde a tak tyto nevyužité kolosy putovali do hutí.
rakousko-uherský střelecký štít velmi složité konstrukce
italský střelecký štít bylo možno nosit na hrudi

Napsat komentář