Unikátní letiště na sloupech
Portugalské letiště Madeira nechvalně proslulo velmi krátkou přistávací dráhou. Problém byl vyřešen prodloužením ranveje nad oceán. Až šedesát metrů pod hladinu bylo zapuštěno celkem 180 betonových sloupů, o délce až 70 metrů. Prodloužení má úctyhodnou délku jednoho kilometru.
Mezinárodní letiště Madeira (na stejnojmenném ostrově) nedaleko města Funchal poprvé otevřeli v roce 1964. Letiště se pyšnilo dvěma 1600 metrů dlouhými přistávacími drahami, které však i těm nejzkušenějším pilotům vytvářely krůpěje potu na čele. Vysoké hory obklopující letiště způsobovaly, že piloti museli letadlo před přistáním vždy prudce zvrtnout. Kromě toho se teplý vítr vanoucí od oceánu právě na tomto místě setkává s chladnějším a sušším horským vzduchem, který se často postaral o nepříjemné turbulence.
V listopadu 1977 se krátká přistávací dráha stala svědkem tragické letecké havárie. Boening 727 letící z Bruselu se během silné bouře a slabé viditelnosti snažil přistát na letišti v Madeiře, ale na přistávací dráhu dosedl až 600 metrů za hraniční čarou. Už i tak krátkou přistávací dráhu si tak zkrátil téměř o třetinu a letadlo přepadlo do oceánu. Nehoda si vyžádala 131 životů.
Osm let po incidentu se vláda rozhodla prodloužit přistávací dráhu alespoň o 200 metrů. Vzhledem k poloze letiště musela být dráha postavena nad oceánem, a tak inženýři problém vyřešili přidáním 180 betonových pilířů o délce až 70 metrů. V roce 2000 dráhu ještě prodloužili přístavbou dalších pilířů. Dnes se letiště na Madeiře může pochlubit jedinečnou dráhou, která v podstatě představuje dlouhý most nad oceánem. V roce 2004 si tato přímořská přistávací dráha na pilířích vysloužila ocenění IABSE za výjimečnou stavbu roku.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Reddit