Strom, na kterém roste 40 druhů ovoce
Ovocné stromy máme všichni rádi, ovšem na jednom stromě roste hned 40 různých peckovic, a to díky jednomu americkému učiteli.
Strůjcem tohoto nádherného stromu je americký profesor holandského původu Sam van Aken, který pracuje jako profesor sochařství na univerzitě v Syracuse ve státě New York. Van Aken je také současným umělcem, který se věnuje hlavně umění v oblasti botaniky a zemědělství. Vývoj stromu začal již v roce 2008, kdy van Akena napadl strom, který by měnil svůj vzhled každý měsíc.
Tvorba prvního, experimentálního stromu zabrala tři roky a během té doby van Aken experimentoval s více než 250 druhy dřevin, které různě kombinoval, aby zjistil, které se snesou a hlavně, jak ten strom bude vypadat. Větvičky spojil do sebe technikou roubováním, a nakonec strom plodí 40 různých plodů peckovic, mezi nimi například mandle, meruňky, nektarinky, třešně, broskve, nebo švestky, to vše na jednom stromě! Trvá to však zhruba pět let, než van Aken vyprodukuje nový strom.
Po většinu roku strom vypadá jako obyčejný, každý jiný strom, o který byste pohledem nezavadili, každé jaro však strom vykvete v různých odstínech bílé, růžové či červené a každé léto plodí naráz až 40 druhů plodů. Kromě toho, že je strom na pohled velice krásný, také mění po staletí zažité zemědělské techniky pěstování ovoce, strom totiž plodí i původní, dnes již nepěstované odrůdy, i nově nakřížené ovoce. Odrůdy také dozrávají postupně od července do října, strom tak vždy vyprodukuje ideální množství plodin, aby jím uživatel nebyl zahlcen
Do dnešních dní van Aken vyprodukoval 16 stromů, které se nachází na různých místech ve Spojených Státech, stromy tak můžeme vidět například v Newtonu v Massachusetts, San Jose v Kalifornii, New Yorku, či New Jersey. Van Akenův sen je vytvořit v každém městě malý háj, či sad s několika stromy, které by zdarma obyvatelům dávaly hodně druhů ovoce při co nejmenším prostoru.
Sam van Aken obdržel za strom řadu ocenění, mezi nimi například cenu Nadace Joan Mitchellové, Association of International Curator’s of Art Award, či Creative Capital Grant.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons