Smrt robotického umělce
Čínští konceptuální umělci Sun Yuan a Peng Yu jsou známí svými kontroverzními díly a užíváním nezvyklých materiálů. Pro Guggenheimovo muzeum vytvořili v roce 2016 instalaci nazvanou “Can’t Help Myself” (Nemůžu si pomoct), kdy umístili průmyslové robotické rameno KUKA s vizuálními senzory za stěnu z akrylového skla. Robot byl naprogramován tak, aby se donekonečna pokoušel stírat neustále se rozlévající hydraulickou kapalinu připomínající krev. Pokud by úkol nezvládl, zahyne. Dílo bylo také vystaveno na Benátském bienále v roce 2019 na výstavě “May You Live in Interesting Times” (Ať žijete v zajímavé době).
Robot vybavený vizuálními senzory vnímal, kdy hydraulická kapalina zatekla příliš daleko, a jako půvabná elegantní tanečnice se pohyboval přesně choreografickými pohyby, aby viskózní tekutinu zametl zpět na místo. V mezičase měl robot čas i divákům “zatančit” a interagovat s nimi. O několik let později, se kdysi elegantní pohyby změnily únavnou rutinu. Šlo již jen o smutnou podívanou na robota, který se zdál být příliš zaneprázdněn vykonáváním opakujícího se, nudného úkolu, než aby vůbec věnoval pozornost lidem kolem jeho klece. Rameno se pomalu zastavilo a zemřelo v roce 2019.
Nutno podotknout, že robotické rameno funguje na elektřinu, nikoliv na hydraulickou kapalinu. Celý svůj život tedy pracovalo na něčem, co ani nepotřebovalo. Podvedeno systémem, do kterého bylo přivedeno.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons