Doubledecker přeskočil Tower Bridge

Londýnský Tower Bridge, zvedací most přes řeku Temži, patří mezi historické symboly města. Dne 30. prosince roku 1952 po mostě projížděl londýnský dvoupatrový autobus linky 78 ve směru z Shoreditch do Dulwiche. Ramena mostu se ale začala náhle zvedat, o čemž řidič autobusu (Albert Gunton) nedostal zprávu a v mlze si ani ničeho nevšiml. Jedinou šancí tak bylo ještě více sešlápnout plynový pedál a pokusit se zvětšující se mezeru mezi rameny přeskočit. Podařilo se, autobus plný cestujících třímetrovou mezeru přeskočil a do Dulwiche dorazil dokonce s dvouminutovým předstihem oproti jízdnímu řádu.

Byl to docela zázrak, že autobus zůstal vzpřímený, nespadl do Temže a že cestující utrpěli jen lehká zranění. Za svou chladnokrevnou reakci, zručné řízení a odvahu byl pan Albert oceněn £10 od London Transport a £35 od City of London. Na první pohled úsměvná částka, ale dnes jde o ekvivalent cca £1600 (43 000 Kč). Od svých kolegů si vysloužil přezdívku “Parachute Gunter” a “Waterwings”.

Kouskem odvážného řidiče se v roce 2009 inspiroval hvězdný freestylový motokrosař Robbie Maddison. Sedmadvacetiletý Australan nejen že Tower Bridge na své motorce přeskočil, ale dokonce stihl během devítimetrového skoku přidat ještě salto vzad.

Zdroj obrázku Flickr a Public Domain Pictures

Autorkou obrázku Alessia Tamasoski
Albert Gunton, a 78 bus driver that jumped a gap as Tower Bridge opened before him in Dec 1952 explains his actions

Napsat komentář