Šaty ze špulek na nitě

Večerní šaty z dřevěných špulek na nitě. Autorem fotografie z roku 1894 je finský fotograf Victor Barsokevitsch (1863-1933).

Ona slečna je Alexandra Sofia Saastamoinen, manželka majitele továrny na špulky Hermana Saastamoinena (1850-1920). Herman pocházel z poměrně chudých poměrů a v mládí přežil hladomor, kterému jen v jeho rodném Pielavesi podlehlo několik tisíc lidí. Jeho snem bylo stát se obchodníkem a za tímto cílem si šel prakticky celý život. Přes četné nezdary a opětovné vzestupy, založil roku 1889 továrnu na výrobu špulek. O rok později získal svou první zkušební zakázku a velmi rychle rozjel celoevropskou reklamní kampaň. Ta měla úspěch a zakázky mu pomohly překonat hospodářskou krizi v 90. letech 19. století a předehnat i mnohem bohatší konkurenci, která se zaměřovala spíš na obchod s Ruskem (Finsko tehdy sice bylo jeho součástí, ale na hranicích platilo clo). V době krize se mu totiž podařilo udržet kapitál a nakoupit březové dřevo (základní surovina pro jeho pily). Když pak přišel opětovný boom, konkurenční Kaukas a Tornator trpěli problémy s dodávkami, továrna Saastamoinen Syvänniemi dodávala zboží do světa. Postupně vznikl rodinný podnik Saastamoinen, původně prodej smíšeného zboží ve finském Kuopiu, se proměnil ve významnou společnost s pobočkami v lesnictví, velkoobchodem i maloobchodem. Rozrostli se po celém středním a severním Finsku, členové rodinné firmy se také hojně podíleli na lokální a státní politice. V 70. letech provozovali dokonce řetězec jedenácti restaurací v nejvýznamnějších městech Finska. Tou dobou se ale podnik dostal do finančních problémů, které ale nějak ustál, tedy až do bankrotu v roce 1996.

Hermana Saastamoinen se v únoru 1882 oženil s Alexandrou Sofií (zemřela 1898), dcerou Carla Fredrika Tengmana, patrona Ruukki z Jarho v severním Švédsku.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr

Napsat komentář