Kapustňáčí prdíky
Kapustňáci dokáží prděním ovládat svůj vztlak pod vodou. Byť mnoho populací těchto roztomilých savců zůstává relativně málo prozkoumáno, skutečně existují vědecké důkazy, které naznačují, že se kapustňáci nadýmají, aby regulovali svůj vztlak. No a co jde tam, musí jít i ven.
Na rozdíl od ryb kapustňákům chybí speciálně navržený orgán známý jako plynový měchýř (někdy též plovací měchýř), který by jim pomáhal s regulací vztlaku. Aby tak ušetřili energii při pohybu vodním sloupcem, kapustňáci prdí “stejně jako lidé.” Nutno podotknout, že tito býložravci zkonzumují každý den až 15 % své tělesné hmotnosti v řasách a mořské trávě. Při rozkladu této rostlinné hmoty v trávicím traktu dochází k produkci metanu. Takto “nafouklí” dokáží poklidně splývat na hladině, v případě potřeby plyn ze svých útrob vypustit a velice rychle se tak potopit (bez námahy). Tedy pokud netrpí zácpou!
U kapustňáků se zácpou bylo také zaznamenáno, že nemají schopnost se potápět. Několik takových nešťastníků muselo být dokonce zachráněno a převezeno do Zoo Lowry Park v Tampě na Floridě. Po léčbě laxativem zvířata vytlačila značné množství plynu, znovu získala kontrolu nad vztlakem a poté vykazovala normální pohyby. Zde je potřeba dodat, že naši ochranu skutečně potřebují. Kapustňáci jsou ohroženi lodními šrouby, které je mohou posekat nebo turisty, kteří je mohou stresovat. Nebezpečím je i ztráta životního prostředí či chemické znečištění.
Zdroj obrázku PIXNIO a Pixabay