Otisk ryby jako umění
Mezi japonskými rybáři bylo tradicí zaznamenávat si neobvyklé úlovky metodou známou jako gyotaku (魚拓). Název samotný je složeninou slov gyo (ryba) a taku (otisk). Rybáři potřeli čerstvě ulovenou rybu, chobotnici nebo velkého korýše inkoustem sumi a pečlivě na ni přitiskl tradiční papír washi (i ten je kulturním dědictvím UNESCO). Vznikl tak jednoduchý otisk, který se využil jako záznam o úlovku. Inkoust byl čistě přírodní a po omytí se ryba prodala k přípravě a konzumaci. Obvykle rybář k otisku také připsali své jméno, druh ryby a údaje o tom kdy, kde a dokonce i s jakou návnadou k úlovku došlo.
Technika se dále zdokonalovala a z jednoduchých otisků se vyvinula podrobnější vyobrazení. Nejstarší známé otisky pocházejí až z roku 1839. Na sklonku období Edo ve druhé polovině devatenáctého století začal zručné umělce do svých služeb najímat pan Sakai, panovník prefektury Yamagata a vášnivý rybář. Obrazy s otisknutými rybami si pak zdobil svůj palác. Popularita gyotaku později ožila ve formě svébytné výtvarné techniky. Kromě ulovených ryb využívá štětců, papíru washi, inkoustu sumi nebo speciálních barev. Atmosféru díla korunuje tradiční japonská červená razítková pečeť hanko se znaky obsahujícími podpis autora. Dnes dle těchto záznamů vědci dokáží rekonstruovat tehdejší biodiverzitu a podobně.
V současnosti už rybáři gyotaku k dokumentování úlovků nepoužívají tak často jako v dobách před nástupem digitální fotografie. Existuje však stále a kromě Japonska je oblíbené například v Kalifornii. Moderní gyotaku je však především umělecká disciplína. Tvůrci používají složitější postupy i barvy a do otisků ručně domalovávají detaily, ale už málokdy připisují údaje o okolnostech úlovku.
Gyotaku lze vytvářet dvěma hlavními způsoby. Při přímé metodě nanášíte pigment rovnou na připravenou rybu a otisk pořídíte přiložením vlhčeného papíru na ni. Při použití nepřímé metody přitisknete a rýžovou pastou přilepíte papír, hedvábí nebo jinou vhodnou textilii k rybě a pomocí bavlny zabalené v hedvábí opatrně nanášíte pigment. Takto vzniklá díla se vyznačují velmi propracovaným detailem.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons