Parazitická netopýří moucha

Parazitická netopýří moucha se vyvíjela společně se svými hostiteli miliony let. Vyvinuli si ploché a tvrdé tělo, aby se uchránili před rozdrcením. Mají rovněž chloupky a drápky podobné suchému zipu, díky kterým se dokáží snadno udržet na srsti netopýra. Pokud tedy má Batman nějaké breberky, byly by to patrně tady tyto.

Muchulovití (Nycteribiidae) je čeleď dvoukřídlého hmyzu náležící do podřádu krátkorozí (Brachycera). Je známo přes 250 druhů, z toho 17 bylo zaznamenáno v Evropě a 8 druhů u nás. Jedná se o drobné, dva až čtyři milimetry velké mušky, které nemají křídla a vzhledem připomínají pavouky. Mají velmi tvrdé tělo, tudíž je téměř nemožné je rozdrtit prsty. Hlava má úzký tvar a v klidové poloze je položena na hrudi. Oči jsou zakrnělé a v některých případech zcela zakrnělé. Po celém těle vyrůstají štětiny, kterými se muchulovití uchycují na hostitelích. Zástupci této čeledi žijí ektoparaziticky na netopýrech a živí se jejich krví. U některých druhů čeledi je výrazné vybírání si pouze jeden druh hostitele; například muchulovití druhu Nycteribia pedicularia parazitují na netopýrech náležících k rodu Myotis. Kukly jsou kladeny mezi netopýry, předchozí vývoj vajíček a larev probíhá v zadečku samic, kde jsou vyživovány výměšky zvláštních žláz.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Look and Learn

A bird or bat fly (Penicillidia dufouri). Coloured drawing by A.J.E. Terzi. Flies. Contributors: A. J. E. Terzi (1872-1956). Work ID: ssg8v449.

Napsat komentář