Obří výcvikové pušky

Výcvik vojáků je často velmi zdlouhavý a musí dokonale poznat svou zbraň. Někoho napadlo, že učení bude mnohem snazší, pokud budou pušky (a kulomety) dvojnásobné velikosti. Není zcela jasné, kolik obřích pomůcek vzniklo, ale minimálně M21 (M2 Carbine), M22 (M1919 Machine Gun), M23 (M1918A2 BAR) a M24 (M1 Garand).

První výukovou zbraní dvojnásobné velikosti byl legendární BAR, označený jako Device 3-F-3. Maketu vytvořila americká armáda ve spolupráci s Naval Research Special Devices Center. Bylo ji možno otevřít, čímž se pěkně ukázaly všechny vnitřní části a hejblátka. Byť byla puška skutku obrovskou, tak si udržela velmi nízkou váhu, jelikož se skládala z hliníku a plastu. Původní kusy dodávala americké armádě společnost J.H. Keeney & Company z Chicaga, Illinois. Později byla přeznačena jako M23 a těsně po válce vyráběna u společnosti Dellenbarger Machine Company Inc. z New Yorku. Vzhledem k použitým materiálům často docházelo k poškození nebo ztrátě pohyblivých dílů. Dnes jsou tak ve sbírkách často nekompletní a nájít nějakou ve skvělém stavu se rovná zázraku. Rovněž jejich použití k výcviku vojáků bylo postupem času upozaďováno – spolu s vyřazováním jejich ostrých příbuzných. Začátkem šedesátých let ještě vznikly zvětšené makety pušek M14 a M16, kulometu M60 a Browning M2.

Zdroj obrázku NARA

https://www.thearmorylife.com/wp-content/uploads/2021/06/article-the-arsenal-of-democracys-oversized-training-guns-1.jpg

Napsat komentář