Kyra Petrovskaya (1918-2018)

Budoucí americká herečka a spisovatelka Kyra Petrovskaya bojovala v obleženém Leningradu jako odstřelovačka. Mnohokrát se rovněž objevila v různých televizních programech, přednášela o literatuře a historii na výletních lodích a zpívala na koncertních pódiích.

Narodila se v roce 1918 na Krymu. Otec byl vyznamenaný letec ruského letectva, ale protože bojoval na straně bělogvardějců, skončil na popravišti. Kyřina matka se znovu nevdala a tak žili v chudobě. Přestěhovali se do Leningradu, kde mladá dívka vystupovala v baletu a studovala hudbu na konzervatoři. Jelikož absolvovala ostrostřelecký kurz a v šestnácti získala Vorošilův odznak (Ворошиловский стрелок), tak když SSSR napadli Němci, byla zařazena do armády jako odstřelovačka v hodnosti poručíka. Kolik vojáků během své služby zabila není přesně známo, leč byla dvakrát raněna. Po druhém zranění se rozhodla pomáhat v místní polní nemocnici. Krom raněných se zde starala i o malého sirotka, o kterém později napsala knihu Shurik. Během obléhání zahynula její matka i babička. Byla vyznamenána řádem Rudé hvězdy a získala ještě dvě další medaile. V roce 1943 již žila v Moskvě a vystupovala v místním divadle.

Po válce zůstala v Moskvě a jelikož mluvila několika cizími jazyky, tak byla v kontaktu s mnoha vlivnými lidmi. Mezi nimi byl i americký diplomat, za kterého se provdala a odjela s ním do Spojených států. Po devíti letech se rozvedli a tak se vdala za dr. George Wayna. V roce 1959 napsala svou první knihu s názvem Kyra. Celkem vydala 13 knih, které měly velmi široký záběr – od kuchařek přes řeckou mytologii až po dějiny Spojených států. Účastnila se také několika soutěží, kde bylo možné vyhrát zajímavé sumy peněz, jako byla You Bet Your Life nebo Big Surprise. V té druhé měla možnost vyhrát 100 000 dolarů, ale neuspěla. Zemřela v roce 2018 ve věku 99 let.

Zdroj obrázku Rare historical photos

Napsat komentář