Nejvzácnější těstoviny Filindeu
Filindeu jsou nejvzácnější těstoviny na světě. Jejich výrobu zvládají pouze poslední tři ženy a všechny žijí na Sardinii.
Su filindeu (Boží nitě) jsou těstoviny neuvěřitelně složité na výrobu. Vyrábějí se ze speciální semolinové mouky, která se mele z obilí ze Sardinie. Pak přidáte vodu a sůl. V přesném poměru, který znají jen vyvolení. Podstatný je i způsob přípravy. Při důkladném hnětení se musí rozmělnit lepek, díky čemuž se špagety stanou dokonale elastickými a v takové podobě se pak dají natahovat. Proces přípravy těsta je velmi zdlouhavý, navíc než člověk dokáže vytvořit těsto o správné struktuře, zabere to roky tréninku. Když konzistence dosáhne dokonalosti, těsto se roztáhne znovu a znovu zdvojnásobí jeho objem. Po osmi kolech vrstvení již v rukou zůstane 256 jemných pramenů. Jsou dvakrát tenčí než capellini, nejtenčí známý druh těstovin. Jemná vlákna se následně natahují na kruhový dřevěný rám a kříží tři vrstvy nudlí přes sebe. Výsledek se nechá uschnout na slunci. V suchém stavu se ještě musejí nakrájet, aby vznikly jakési placky. V takovém stavu se božské nitě vaří.
Nudle filindeu se podávají ve zvěřinovém vývaru ze skopového masa s pikantním sýrem pecorino. Nejde však o běžné jídlo. Vyrábí se pouze na svátek svatého Františka, který se koná jednou za dva roky. Nevšední tradice je stará již 200 let. Pod rouškou noci putují poutníci z města Nuoro do vesnice Lula na Východní část ostrova. Po 33 strastipných kilometrech dosáhnou svého cíle u vchodu do Santuario di San Francesco.
Původ procesí se váže k události, která se odehrála již v roce 800 našeho letopočtu. Mladý muž obviněný z vraždy a pronásledovaný za svůj zločin tvrdil, že je nevinný, a uchýlil se do jeskyně vzdálené asi 24 kilometrů od kostela Nuora. Mladík byl však objeven, postaven před soud a jako zázrakem prohlášen za nevinného. Během svého úkrytu v jeskyni se modlil ke svatému Františkovi, a když se dozvěděl, že jeho nevina byla uznána, nechal zde na počest svého patrona postavit svatyni. Na podzim 4. října se k jeskyni a svatyni koná procesí, po němž následuje slavnostní svátek filindeu.
Výrobkyně filindeu Paula Abraini by ráda tuto vzácnou techniku naučila další zájemce. Jak se totiž ukazuje, tato dlouhá tradice se blíží ke svému zániku. Kromě Paoly zná výrobu této sardinské speciality jen její švagrová a neteř. Ty ale nemají dcery, takže tradici nemají komu předat. Paola sice má dcery dvě, ale jen jedna z nich projevila zájem se recept naučit, ale přijde jí to náročné a nemá na to trpělivost. Obrátila se tedy na místní vládu, zda by se nenašly peníze na otevření školy. Bohužel neuspěla. V tomto případě nepomohly ani nejmodernější technologie a věda. Inženýři společnosti Barilla se pokoušeli sestrojit stroj, který by dokázal tuto techniku reprodukovat, leč marně.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons