Myší jelínek

Na první pohled by si člověk mohl myslet, že na fotografii je nějaký hlodavec na chůdách. Ve skutečnosti ale jde o mládě nejmenšího žijícího sudokopytníka, doslova živou fosilii. Z velmi podobných jelínků, kteří si zamilovali vodu, se postupem času možná vyvinuly velryby!

Kančilové (Tragulidae) představují starobylou skupinu přežvýkavců s příbuzenskými vazbami na velbloudy i jelenovité. Jejich fosilní pozůstatky, velmi podobné dnešním druhům, se dochovaly již ze spodního oligocénu. Dorůstající hmotnosti 2–12 kg a výšky v kohoutku 30–50 cm. Pro kančily je typické poměrně zavalité tělo na tenkých končetinách, klínovitá hlava se zašpičatělým čenichem a nápadně velkýma očima. Všichni kančilové jsou býložraví, živí se především zelenými částmi rostlin, ořechy a semeny, ale vyhrabávají také kořeny a hlízy. Trus v podobě drobných bobků odkládají na jedno místo, tzv. “záchodek”.

Kančil je v jihovýchodní Asii velmi populární tvor. Hraje důležitou roli v malajských a jávských bajkách, kde je symbolem chytrosti a mazanosti, podobně jako v Ezopových bajkách liška. Kančil indický vystupuje v Kiplingových Knihách džunglí, konkrétně v povídce Puránbhagatův zázrak, a to pod jménem Mušik nábha.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář