Masečník kulovitý (Sarcosoma globosum)
Masečník kulovitý (Sarcosoma globosum) představuje nezaměnitelnou a velmi vzácnou houbu, která u nás nebyla objevena již několik desetiletí. Původně jej bylo možno nalézt již brzy zjara ve starých smrkových lesích v mechu hlavně v Brdech a jižních Čechách. Poslední doložený nález pochází z roku 1966, z lokality Vlažinka u Dačic, takže je docela možné, že v ČR již neroste.
Masečník kulovitý se vyskytuje pouze v několika málo zemích, v současné době zřejmě jen od Ruska po Norsko. Pokud bychom se s ním chtěli setkat, měli bychom se zaměřit na staré smrkové porosty, především na okraje cest a prosvětlená místa, kde nejdříve taje sníh. Vyrůstá zhruba od března do května a dá se říct, že vyhledává podobná místa, na kterých se objevuje poměrně hojné ušíčko černé (Pseudoplectania nigrella).
Plodnice jsou 40-100 (120) mm široké a 40-70 mm vysoké. Zprvu bývají pravidelně kulovité, později jsou spíše soudkovité a ve stáří se postupně deformují v jakési kožovitě rosolovité placky. Vnější povrch plodnice je vločkatě plstnatý, jemně kožovitý, po celém obvodu kráteru zvrásnělý, v dospělosti postupně krabatějící, tmavě hnědý až černohnědý, v horní části s patrným načervenalým nádechem. Kráter je zpočátku úzký, postupně se rozšiřuje a odhaluje lesklé a černé rouško. Plodnici vyplňuje až 7 mm silná rosolovitá vrstva a čirá tekutina připomínající čistou vodu, jež má velmi lahodnou chuť. Masečník kulovitý je sice údajně jedlý, ale patří mezi kriticky ohrožené druhy a vyžaduje naši nejvyšší ochranu.
Zdroj obrázku Flickr a Wikimedia Commons