Domorodci uctívají prince Philipa jako Boha

Domorodci na malém ostrově v Tichém oceánu uctívají manžela britské královny Alžběty II. jako Boha. Obyvatelé vesnice Younanen na ostrově Tanna, který je součásti souostroví Vanuatu, věří, že princ Philip je synem horského boha, který se dle legend jednou vrátí a osvobodí kmen od chudoby a nemocí. Vesničané se k němu modlí každý den a přitom jej žádají, aby požehnal sklizni banánů a sladkých brambor, které jsou pro chudou komunitu důležité. Dle místní legendy syn horského boha, který měl bledou kůži, riskoval cestu přes moře, když hledal bohatou a mocnou ženu, kterou by učinil svou nevěstou.

Bohatou a mocnou ženu si skutečně vzal a antropologové se domnívají, že Philip byl do místní legendy naroubován v 60. letech 20. století, kdy souostroví bylo anglicko-francouzskou kolonií známou pod názvem Nové Hebridy. Domorodci v té době mohli vidět portréty Philipa a královny Alžběty ve vládních kancelářích a policejních stanicích řízených koloniální správou. Víra, že Philip byl skutečně synem místního boha, se obnovila v roce 1974, kdy spolu s královnou souostroví navštívili. Jack Malia, padesátiletý náčelník kmene, který převzal vládu v roce 2003 po svém otci, nedávno zmínil, že stále pevně věří v princův návrat. “Princ Philip řekl, že jednoho dne přijede a navštíví nás. Stále věříme, že přijede, ale pokud ne, obrázky, které držím, neznamenají nic. Princ Philip je pro nás důležitý, protože naši předci nám řekli, že část naší tradice je v Anglii.”

Princ Philip byl prapravnukem britské královny Viktorie, z tohoto důvodu patřil také mezi následníky britského trůnu, byť až 480 v pořadí. Prožil poměrně složité mládí, kdy nějaký čas pobýval v Německu a později u příbuzných v Anglii. Studoval ve Skotsku, kde studium dokončil s vyznamenáním, na němž stálo, že je rozený vůdce se silnou vůlí a téměř bezmeznou ctižádostí. Během druhé světové války sloužil v britském vojenském námořnictvu. Plavil se na vojenských lodích na Cejloně, v Austrálii a v Egyptě. Byl jedním z velitelů vylodění na Sicílii. Byl povýšen na námořního poručíka. Britskou princeznu Alžbětu okouzlil mladý pohledný kadet svým šarmem, humorem a nezávislostí. Byť šlo o vzdálené bratrance, svatba se konala 20. listopadu 1947. Přenos ze svatby sledovalo 200 milionů diváků po celém světě. Britům se nelíbilo, že má německé kořeny a švagry, kteří za války bojovali na straně nacistů. Philip se proto vzdal všech svých titulů a přijal jméno své matky Battenberg v poangličtěné formě Mountbatten. Dne 10. června 2020 oslavil 99 let a téměř 70 let manželství s královnou Alžbětou. Po celou dobu manželství ji podporoval, zároveň si však zachovával svůj osobitý styl a někdy nepříliš korektní humor. Zemřel 9. dubna 2021 v ranních hodinách na hradě Windsor, kde se svou manželkou pobýval od počátku pandemie.

Na závěr se snad je hodí říct, že bych nechtěl být v kůži člověka, který lidem z vesnice Younanen na ostrově Tanna přinese smutnou zprávu, že jejich bůh zemřel. Přeci jen i pro naši společnosti by bylo někdy dobré, pokud bychom mohli věřit v návrat boha, který nás zbaví dluhů a především vyléčí všechny nemoci. Bohužel oni domorodci o tuto naději právě přišli.

Zdroj obrázku Outwardon a Wikimedia Commons

https://turaninfo.org/sites/good.localhost/files/9622518-4×3-xlaxrge.jpg

Napsat komentář