Humr byl levnější než fazole

Objednat si v restauraci humra, je dnes považováno za jeden z největších gastronomických zážitků, nebylo tomu tak ale vždy. Na gurmánskou lahůdku se vypracoval až časem. V 18. století byl humr považován za jídlo chudých a sluhové si stěžovali na to, že je musejí jíst příliš často. Soudní spor byl vyřešen tím, že tito korýši nesměli být servírováni častěji než třikrát týdně. Rovněž děti si stěžovaly, že musejí nosit do školy ke svačině humrové sendviče. Vězni pořádali vzpoury proti tomu, aby byli neustále živeni humry. Přeci jen tehdy tato lahůdka sloužila jako krmivo pro prasata a skořápkami se hnojila pole. Humři byli původně považováni za škůdce, doslova mořské šváby, kteří ničili mořský rybolov. Kromě vězňů a sluhů je většina lidí ani neshledávala jako jedlé nebo chutné. Politik John Rowan (1773-1843) z Kentucky tehdy zmínil, že na schránky humrů kolem domu se pohlíží jako na známky chudoby a degradace.

Tohoto korýše proměnil v luxusní jídlo až rozvoj železnic. Provozovatelé vlaků v Maine se rozhodli podávat humra bohatým cestujícím, kteří nevěděli o jeho špatné pověsti. Ti si ho poté velmi rychle oblíbili a přivezli jej s sebou do měst, kde se poté objevil v nabídkách žádaných restaurací. Na konci 19. století už měl status delikatesy a ten mu již zůstal. Nutno podotknout, že k rozšíření velmi napomohl led a chlazení, které umožnilo rozšíření humrů i do vnitrozemí. Teprve později přišel poznatek, že při uvaření zaživa se podaří udržet lepší chuť.

K opětovnému propadu došlo během hospodářské krize ve 30. letech, kdy si lidé nemohli dovolit drahé potraviny. Cena tak znovu klesla a zase šlo o dostupnou potravinu chudých. Teprve až v padesátých letech humr znovu získal své místo ve vyšší společnosti. Filmové hvězdy byly fotografovány, jak si na nich pochutnávají a restaurace je začaly podávat jako pamlsek. Ceny rostly a tento status si udrželi dodnes.

Nutno podotknout, že mezi dříve přepychové zboží patřilo i mimo jiné spousta ovoce a zeleniny, kterého byl mnohem větší nedostatek. Z historického hlediska byla určitou známkou vyššího postavení i káva, čokoláda a koření, které si dnes můžeme zakoupit na každém rohu.

Zdroj obrázku StockSnap

Napsat komentář