Umění tetování ve Viktoriánské Británii

Tetování je tu s námi mnoho let. I když se u nás, i díky komunistickému režimu tetovací kultura moc nerozvíjela a tetování bylo a bohužel i dnes u většiny lidí starší generace evokuje kriminální živel, a je považováno ve společenských kruzích za neformální, v minulosti tomu tak však nebylo. Právě naopak. Tetování bylo výsadou zámožných a kulturních lidí z vyšších vrstev, takže tetováni měli i monarchové. Velkým překvapením pro většinu z vás bude i to, že tetování byla na svou dobu opravdu mistrně vyvedena a i dnes, po téměř 200 letech se všemi moderními vychytávkami vypadají prostě skvostně! V dnešním článku se podíváme na opravdového mistra a prvního profesionálního tatéra ve Velké Británii, Sutherlanda Macdonalda.

Sutherland Macdonald se narodil 25. června 1860 v anglickém Leedsu v hrabství Yorkshire. V sedmnácti letech narukoval do armády a jako obsluha telegrafu v Royal Engineer Corps se dostal do Britsko-zulské války a právě zde se setkal s tetováním afrických kmenů. Jelikož byl šikovným kreslířem, napadlo ho, že by mohl začít své obrazy a nákresy tetovat, opatřil si tedy tetovací jehly a začal tetovat své druhy ve zbrani, čímž si vydělal i nějaký ten peníz. Díky tomu, že uměl krásně kreslit, byly jeho návrhy skvěle zvládnuté a začal být populární a žádaný. Zlom ale nastal po návratu do Anglie, kdy k němu začali chodit lidé na doporučení, a uvědomil si, že by se tím mohl živit. První salón si otevřel v Aldershotu v hrabství Hampshire, ale díky tomu, že se rychle stal vyhledávaným umělcem, krátce na to se přestěhoval do Londýna, kde v roce 1889 otevřel první tetovací salón v Londýně, konkrétně v druhém patře nad Tureckými lázněmi Hamam na Jermyn Street číslo 76. O tetování se však v té době vědělo, obecně do do Británie přinesl objevitel James Cook a jeho posádka, když objevil tetování u Polynéských kmenů, v Británii však nebylo tetování běžné a byl to jakýsi poznávací znak námořníků, kteří si tetování odváželi jako suvenýry.

Jelikož však byly jeho služby velice žádané a tetování ručními jehlami a nástroji trvalo dlouho, začal tedy přemýšlet nad tím, jak práci zrychlit. To vyústilo v roce 1894 k vynalezení tetovacího strojku, který si nechal v témže roce patentovat (patent #3035). Kvůli tomu musely Londýnské Žluté stránky přidat novou kategorii zaměstnání a to “tatér”. Macdonald tam však byl po čtyři roky sám. Vznikla tak nová profese “Tattooist”, které bylo spojení slov “tattoo” – tetování a “artist”-umělec. Byl jedním z pěti profesionálních tatérů na světě. Jeho sláva a popularita rostla. Díky tomu, že proti tetování překvapivě nebyly žádné předsudky, i když bylo tetování typické pro námořníky, se stalo rychle rostoucím byznysem. Tetování tak měli například i členové královské stráže u Buckinghamského paláce, nebo i polní maršál Lord Julian Hedworth George Byng, 1. vikomt Byng, který proslul tím, že během první světové války jako první nasadil v boji tanky. Mezi nejvýznamnější klienty však patřili všichni princové, synové královny Viktorie (pozdější král Jiří V. měl pět maltézských křížů), stejně tak i králové Norska, nebo Dánska Frederik IX (ten měl těch tetování asi deset!)

Stal se slavným nejen v Evropě, ale zvláště i v Japonsku a na Středním východě! Macdonald se tak dostal do přátelství s přední Evropskou elitou, která ho brala jako přítele a i monarchové s ním jednali jako se sobě rovným. Používal nejen elektrický strojek, ale zvláště na jemnou práci, jako je například stínování nebo detaily, používal ruční nástroje. Kromě elektrického strojku také vynalezl zelenou a modrou tetovací barvu. Vycvičil jaké tatéra George Burchetta, který ho po jeho smrti nahradil a také se stal světově úspěšným tatérem, který potetoval například španělského krále Alfonza XIII, nebo také pokračoval na dánském králi Frederiku IX.

Sutherland Macdonald zemřel 18. června 1942 ve věku 82 na stáří ve svém bytě v Surbitonu na 3 Guilford Avenue, na předměstí Londýna a pohřben je na tamním hřbitově.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář