Zabijácký buldozer Killdozer

Marvinova velkolepá pomsta, aneb kterak naštvaný Američan opancéřoval buldozer a zdevastoval celé město (2004)

Marvin John Heemeyer (1951-2004) byl svářeč a majitel opravny tlumičů výfuků aut, žil ve městě Grand Lake, asi 26 kilometrů daleko od Granby ve státě Colorado. Jeho přátelé o něm tvrdili, že byl zábavný, nekonfliktní a pomáhal druhým. Uměl se ale i rozpálit, jelikož jistému zákazníkovi vyhrožoval poté, co mu odmítl zaplatit 100 dolarů za špatně provedenou opravu auta. Problémy začaly v roce 1992, kdy koupil 8 kilometrů čtverečních půdy za 42 000 dolarů a následně spekuloval s prodejem pozemku rodině Docheff, která zde měla v plánu postavit cementárnu. Jelikož ale stále zvyšoval předem dohodnutou cenu, částka se vyšplhala na rovný milion dolarů. Do situace vydírání (rodiny Docheff) zasáhly úřady, které povolily výstavbu cementárny za cenu pozemku obvyklou v místě. Tím, že přišel o možnost spekulace s cenou pozemku se jeho vize financování autoopravny zablokovala. Ani přes další nátlak víc peněz nezískal.

Heemeyer si pořídil buldozer Komatsu D355A a rok a půl jej přestavoval na jakýsi pojízdný bunkr nazvaný “Killdozer”. Kabinu, motor a další důležité části vozidla zakryl masivní vrstvou betonu a oceli, místy dosahovalo až šířky půl metru (!) Celá konstrukce byla neprůstřelná a odolná proti výbuchům. Výhled zajišťovaly dvě kamery napojené na monitory uvnitř. Kabina byla dobře chlazená a téměř vzduchotěsná. Dokonce se ve stroji uzavřel a zavařil poklop. Dne 4. června 2004 prorazil zeď svého bývalého obchodu, zlikvidoval cementárnu, demoloval radnici, kancelář novináře, dům soudce, a dalších několik budov. Naštěstí se podařilo lidi evakuovat dostatečně rychle a Killdozer tak nikoho nezabil, prý i samotný řidič se snažil, aby nikdo nepřišel k úrazu. Jisté ale je, že Heemeyer měl jistě v plánu způsobit mnohem větší škody. Vozidlo totiž bylo osazeno dvěma puškami, kterými ostřeloval policisty a vypálil 15 ran. Rovněž byl osazen vrhačem propanbutanové bomby, která by dokázala zničit plochu o rozloze 800 m (!) Killdozer byl po celou dobu běsnění sledován týmem policistů, nasazen byl dokonce tým SWAT a bylo vystříleno přes 200 nábojů, použity i granáty leč bez žádaného úspěchu. Guvernér Bill Owens se pokusil mobilizovat národní gardu, přivolat bitevní vrtulník Apache se střelami Hellfire a pěší protitankové družstvo s PTŘS Javeline. Naštěstí vše skončilo dříve, než se mohli vojáci zapojit do konfliktu. Celé šílenství skončilo v okamžiku, kdy se buldozer zasekl ve sklepení posledního ze zdemolovaných domů a Marvin John Heemeyer spáchal sebevraždu. Po celé akci se k němu záchranáři probíjeli téměř 12 hodin. Celkem bylo zničeno nebo poškozeno 13 budov a škody byly vyčísleny na 7 milionů dolarů. Není náhoda, že majitelé všech zničených budov měli v minulosti s Heemeyerem spory.

Ukázky ze zvukových záznamů, které nahrál pár týdnů před celou událostí: “Byl jsem předurčen, sám Bůh mě vybral ke splnění tohoto úkolu. Nemám děti, nejsem ženatý, a to právě proto, abych mohl ve jménu Boha bez výčitek zaútočit. Je to má povinnost a budu po zásluze odměněn. Vždy jsem byl rozumný a ochotný muž. Ale zjistil jsem, že i lidé jako já, musí občas dělat šílené věci. Všechno to dělám kvůli vám, můžete si za to sami. Obětuji svůj život, který jste mi zkazili, svou mizernou budoucnost, kterou jste mi připravili. Pak vám dojde, že to, co jste mi udělali, bylo špatné!”

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář