Vertikálně spící vorvani
O delfínech a velrybách se vědci donedávna domnívali, že i ve spánku zachovávají aktivitu jedné mozkové hemisféry a mají otevřené jedno oko. Důvodem měla být skutečnost, že se potřebují periodicky vynořovat nad hladinu a nadechovat se.
Velrybáři sice vyprávěli o (plně) spících vorvaních, ale mořští biologové jim dlouho nevěřili. Až v roce 2008 narazila jedna expedice na hejno vorvaňů, kteří spali v kolmé poloze. Od té doby už byli spící vorvani pozorování vícekrát a biologové měli možnost jejich spánek studovat lépe. Vědci zjistili, že vorvani upadají do plného spánku jen na velmi krátkou dobu kolem deseti až patnácti minut, během které se nenadechují ani nepohybují. Pokud je jejich teorie správná, stal by se vorvaň zvířetem s nejkratší dobou spánku. Se svými sedmi procenty by překonal dosavadního rekordmana žirafu, která spánkem stráví jen 8 % svého času. Je ovšem také možné, že vorvani kromě plného spánku usínají i částečným spánkem s jedním okem otevřeným, což ovšem ještě nebylo v přírodě zdokumentováno.
Pokud jde o onu vzpřímenou spící polohu, tak pravděpodobně ji vorvani používají proto, aby ve spánku snadněji udrželi stejnou polohu vůči místu, kde usnuli.
Zdroj obrázku 9GAG
https://twistedsifter.com/wp-content/uploads/2012/03/pod-of-sperm-whales-sleeping.jpg