Tom Brown zachránil na 1200 druhů jablek

Golden Delicious, Jonagold, Granny Smith, nebo Rubín. Tato jablka jistě znáte, ovšem znáte třeba Black Winesap, Candy Stripe, Royal Lemon, Rabun Bald, Yellow Bellflower, či Night Dropper? Díky Američanovi Tomu Brownovi je můžete poznat!

Američan Tom Brown, známý pod přezdívkou Apple Rescuer, nebo Apple Hunter, se k záchraně jablek dostal náhodou. V roce 1998, stejně jako každou neděli navštěvoval farmářské trhy, ale tého dne se zakecal s Mauricem Marshallem, farmářem, který vyhledával, nebo se snažil znovu vypěstovat dlouho ztracené odrůdy jablek. Browna myšlenka nadchla. “Pomyslel jsem si, jak asi chutnají jablka, která nikdo neochutnal posledních 50, nebo 100 let”? vypověděl v rozhovoru pro portál Atlas Obscura. Brown znovuobjevil jablko odrůdy Yellow Potts v okrese Iredell v Severní Karolíně rok po rozhovoru Marshallem. Jablka podle svých slov hledá různě, chodí po okolí, dává inzeráty do novin, ale také mu mohou lidé neznámá jablka poslat. Například dlouho ztracenou odrůdu Junaluska, posvátnou odrůdu indiánů kmene Čerokíů, která měla vymizet kolem roku 1900, objevil jako jediný strom ve starém sadu z roku 1859 v Kouřových horách v Tennessee!Podle Williama Kerrigana, profesora historie na Muskingum University v Ohiu, se ve Spojených státech v roce 1905 pěstovalo na 14 000 odrůd jablek, V roce 1990 počet pěstovaných odrůd klesl na méně než 100! Zlom nastal v 50. letech, kdy americké konglomeráty upřednostnily ty odrůdy jablek, které rychle rostly, ale přitom vydržely po utržení dlouho čerstvé. Podle expertů je zhruba 11 000 odrůd jablek, které se pěstovaly okolo roku 1900, nadobro ztraceno.

Do dnešních dní Tom Brown znovuobjevil na 1200 odrůd dávno ztracených jablek, sám provozuje sad Herritage Apples, kde pěstuje na 700 druhů jablek! Většinu z nich veřejnost neochutnala i více jak 100 let. Jen pro porovnání, druhý největší sad s různými druhy jablek ve Spojených státech pěstuje 20 odrůd. Dnes je panu Brownovi 81 let a stále se o sad stará, bohužel, podle jeho slov, zatím nemá nikoho, kdo by po něm sad převzal!

Zdroj obrázku Wikiwand

Napsat komentář