Thomas Fuller (1710-1790)

Thomas Fuller (1710-1790), Afričan prodaný do otroctví ve věku 14 let, byl známý jako “Virginia Calculator” pro svou mimořádnou schopnost řešit v hlavě složité matematické úlohy.

Jednou byl dotázán, kolik sekund je za rok a půl, odpověděl asi za dvě minuty: 47 304 000. Znovu byl dotázán, kolik sekund žil muž, kterému je 70 let, 17 dní a 12 hodin, Fuller odpověděl za minutu a půl: 2 210 500 800. Jeden z mužů co řešil výpočet na papíře, Fullera upozornil na chybu a výsledek měl být mnohem menší. Fuller spěšně odpověděl: “zapomněl jsi na přestupný rok.” Když pak muž přidal přestupný rok, součty se shodovaly!

Zajímavostí je, že navzdory svým matematickým dovednostem byl Fuller negramotný. Byl majetkem jisté Elizabeth Coxové z Alexandrie ve Virginii, která jej nikdy nepřidala, za což jí byl vděčný. Příběhy o jeho matematických schopnostech se rozšířily přes východní pobřeží a dostaly se až do Francie a Německa, přičemž se staly základem pro abolicionistické hnutí. Francouzští revolucionáři Jacques Pierre Brissot a Henry Grégoire psali o Fullerovi jako o příkladu, proč by černoši měli mít stejná práva. Brissot prohlásil: “Tyto případy bezpochyby dokazují, že schopnost černochů může být rozšířena na cokoli; jen potřebují poučení a svobodu”.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář