Larva brouka vyžírající potravu včelkám
S příchodem jara můžete potkat v přírodě neobvyklého brouka. Majka fialová (Meloe violaceus) je velice zajímavá především pro svůj velice komplikovaný způsob vývoje. Když se larva vylíhne z vajíčka, je vybavena nápadnými drápky a štěty na konci těla. Musí vyšplhat na květ, kde čeká na včelu (a další opylovače), aby se na ni uchytila. Nechá se odnést do úlu, kde “vyžírá” včelám jejich potravu. Patrně není nutné připomínat, že při celém tomto putování mnoho larev majek zahyne.
Larvy si často vybírají samotářské včely. Zmíněné stádium majky bylo v minulosti nesprávně určeno jako samostatný druh – včelí veš. V prvním stádiu sežere včelí vajíčko a potom se přemění do druhého stadia, živícího se včelími zásobami. Brzy se přemění na larvu třetího stadia a v takto také přezimuje. Na jaře se přemění do čtvrtého stadia, pak se zakuklí a přemění v dospělého brouka. Pokud nenajde hostitele včas, či se omylem zachytí druhu hmyzu, který mu neposkytne potřebné prostředí, zahyne. Proto klade majka až 10 000 vajíček.
Zejména na sociálních sítích se šíří poplašné zprávy o jejich nebezpečném jedu. Brouci v ohrožení sice vylučují silný jed přímo na povrch těla, ale aby člověku hrozila smrtelná otrava, musel by brouka olizovat nebo sníst. Rozhodně tedy nemá smysl tyto brouky likvidovat nebo jim jinak ubližovat.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr