Spojení mezi neurony v mozku

Neuron, česky nervová buňka, je základní funkční a histologická jednotka nervové tkáně. Jsou to vysoce specializované buňky, schopné přijmout, vést, zpracovat a odpovědět na speciální signály. Přenášejí a zpracovávají informace z vnitřního i vnějšího prostředí a tím podmiňují schopnost organismu na ně reagovat. Neurony spolu komunikují pomocí vysoce specializovaných struktur zvaných synapse.

Lidský mozek (encephalon) obsahuje asi 50–100 miliard neuronů, z nichž asi 10 % jsou pyramidální buňky v mozkové kůře. Mezi nervovými buňkami existuje až biliarda synaptických spojení. Pro představu, jak energeticky náročný systém celý mozek je, tak si o něm dáme pár zajímavostí. Má objem asi 1450 cm krychlových a váží přibližně 1300–1400 g, tedy 2 % lidské váhy. Posledních několik tisíc let se mozek evolučně zmenšuje a to patrně z důvodu socializace. Spotřebovává asi pětinu veškeré energie, které tělo potřebuje.

Neurony se evolučně vyvíjely po dlouhou dobu u všech blanatých živočichů (amniotů), a to po dobu více než 300 milionů let. U velryb a sauropodních dinosaurů mohly axony neuronů dosáhnout až milionkrát větší délky než samotné tělo buňky – v některých případech mohly být neurony dlouhé i přes 30 metrů. Neuron jako základní jednotku nervové tkáně, poprvé popsal roku 1835 Jan Evangelista Purkyně (1787-1869).

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Max Pixel

Human System Brain Medical Science Neuron Nerve

Napsat komentář