Sobice Pollyanna na palubě britské ponorky (1941)

V roce 1941 kotvila britská ponorka HMS Trident (N52) v Sovětském svazu, na základně Poljarnyj poblíž Murmansku. Kapitán Geoffrey Sladen byl pozván na večeři s ruským admirálem, zde se zmínil, že jeho žena má v Anglii problém tahat dětský kočárek v hustém sněhu. Ruský admirál přišel s řešením v podobě soba. Podle druhé verze příběhu, byl sob symbolickou odměnou britské šestapadesáti členné osádce za pomoc v boji s Němci v arktické oblasti. Jisté je, že krátce před odplutím, dostala osádka živého soba a krabici čerstvého mechu. Kapitán Sladen, který nechtěl vypadat neslušně a dar přijal. Sobice Pollyanna byla naložena skrz poklop pro nakládání torpéd. Původně měla být ustájena ve skladu torpéd, ale postupem času si oblíbila kapitánovu kajutu, spala pod jeho postelí a i během dne se zdržovala poblíž. Zásoba mechu byla brzy vyčerpána a tak ji osádka živila polévkami, navigačními mapami a velmi si oblíbila kondenzované mléko značky Carnation. Jelikož byl problém ji krotit, pojídala rovněž čokoládu a cigarety, tedy potenciálně smrtící pochutiny.

HMS Trident se vrátila do Spojeného království po šesti týdnech hlídkování v Norských vodách. V přístavu Blyth se ale zjistilo, že sobice vyrostla natolik, že ji již nebylo možno dostat ven skrz torpédovou výpusť. Pomocí provazů a koštěte, se ji nakonec podařilo vytáhnout skrz hlavní poklop. Byla předána do Regents Park Zoo v Londýně a stala se velice oblíbeným cílem návštěvníků. Během pětiletého pobytu zde, pokud uslyšela sirénu nebo zvonek, okamžitě rozkročila nohy a připravila se na zhoupnutí, podobně jako když se ponořovala na palubě ponorky. Zajímavé je, že Pollyanna zemřela v roce 1947, tedy ve stejném roce jako byla HMS Trident vyřazena ze služby a sešrotována.

Zdroj obrázku Pxfuel a Max Pixel

https://www.cairngormreindeer.co.uk/wp-content/uploads/2021/03/Picture1.jpg https://www.warhistoryonline.com/wp-content/uploads/2018/12/d400ac76-090a-407a-98a7-69a5621cfd3d-jpeg-1280×720.jpg

Napsat komentář