Poslední nacistický voják, který unikal FBI celých 40 let

Georg Gärtner (1920-2013) se narodil ve slezské Svídnici, tehdy známé jako Schweidnitz. V devatenácti letech narukoval do Wehrmachtu a bojoval v rámci Afrika Korpsu v Severní Africe. Právě v Tunisu byl roku 1943 zajat americkými vojáky a poslán do tábora v Novém Mexiku. Na konci války měl být repatriován, ale jeho město bylo okupováno rudou armádou, rozhodl se tedy uprchnout. Stalo se tak 22. září 1945 a naskočil na vlak jedoucí do Kalifornie. Na Západním pobřeží pracoval jako dřevorubec, dělník a umýval nádobí. Když se zlepšil v angličtině, přejmenoval se na Dennis F. Whiles a dokázal si vybudovat zcela novou identitu. Měl být vychován v sirotčinci, když jeho rodiče zahynuli při dopravní nehodě. Nakonec se usadil v Nordenu v Kalifornii, kde pracoval v zimě jako lyžařský instruktor a v létě ve stavebnictví. Roku 1964 se oženil s Jean Clarke a osvojil si její dvě děti z minulého manželství. Gärtner se nakonec přestěhoval do Boulderu v Coloradu, kde pracoval jako odhadce staveb a architektonický konzultant, když se přiblížil důchod, přestěhoval se na Havaj. Ačkoli vedl tichý život, jeho žena se stále víc podivovala nad jeho vytrvalým odmítáním hovořit o své minulosti. V roce 1984, když se jej rozhodla opustit, se přiznal. Následujícího roku kontaktoval profesora historie Arnolda Krammera, načež vydali knihu “Hitler’s Last Soldier in America” a objevil se i v Today Show.

Okamžitě po útěku, po Gärtnerovi začala aktivně pátrat a dalších 40 byl na seznamu nejhledanějších osob – byť vzhledem k důvodu útěku nebyl považován za nebezpečného. Po jeho přiznání vláda nevěděla co si s tímto vojákem počít. Přeci jen nebyl nelegálním přistěhovalcem, jelikož byl do Spojených států přivezen proti své vůli. Vlastně ani neunikl z vězení a ve výsledku nebyl obviněn z žádných přestupků. FBI oznámila, že o něj už nemá zájem, a INS nemá zájem o jeho deportaci. Gärtnerovi bylo nabídnuto americké občanství, leč kvůli byrokratickým zpožděním jej získal až v listopadu 2009. Gärtner nadále žil v Boulderu, znovu navštívil Německo a zemřel v roce 2013.

https://imageresizer.static9.net.au/TJo7kEF62H6mrCdEdwtdkWqeul8=/500×0/https%3A%2F%2Fprod.static9.net.au%2Ffs%2F48a10422-2a26-45db-bedb-68e9f05e5d11 https://pbs.twimg.com/media/EWI92fOWkAALT9m.jpg

Napsat komentář