Sladidlo z cukrové řepy

Úžasné přírodní sladidlo s originální chutí, vyráběné z cukrové řepy.

Řepný sirob je tradiční zdravé přírodní sladidlo z Podkrkonoší, které nelze k ničemu přirovnat. Je vyroben pouze z cukrové řepy, vaří se již od roku 1873 a zejména za války nahrazoval Sirob cukr, kterého byl nedostatek. Tehdy si jej lidé vyráběli doma zcela běžně. Jde vlastně o odpad při výrobě cukru, něco jako melasa. Sirob ale není považován za kvalitní jen proto, že v základu nemá onu cukernou složku. Je však velmi bohatý na minerální látky a třísloviny. Slouží jako sladidlo nebo přísada k některým pokrmům – palačinky, lívance (náhrada Javorového sirupu), bramborové placky nebo jen tak, k namazání na chleba. Sirob je nepostradatelnou součástí některých krajových receptů. Je typický pro venkovské oblasti Hradecka, Jičínska, Novobydžovska a dalších ve východních Čechách. Postup výroby je poměrně poměrně jednoduchý, byť náročný na prostor.

Cukrovou řepu (Beta vulgaris altissima) oloupeme, nakrájíme a dáme rozvařit ve vodě. Pak řepu scedíme, vodu si dáme stranou a řepu naložíme do lisu a vylisujeme z ní šťávu. Tu smícháme s vyvařenou vodou a vše dáme opět vařit, abychom nechali odpařit přebytečnou vodu. Jakmile se nám v hrnci začne tvořit hnědá hmota medové konzistence, máme sirob. Ten naložíme do sklenic, pořádně zavíčkujeme a uchováváme v chladu. Pokud nechcete absolvovat celý tento proces, tak níže je odkaz na malou tuzemskou firmu – minicukrovar Mžany, kde se sirob vaří již od roku 2015. Dobrou chuť. Pokud jde o samotnou historii výroby cukru z řepy, tak zde je krátký bonus.

Řepa byla pěstována jako krmivo pro dobytek již od antických dob, ale její použití pro výrobu cukru je však až relativně moderní záležitostí. Roku 1590 poprvé extrahoval francouzský botanik Olivier de Serres z kořene řepy sladký sirup. Jeho postup však nenašel praktické uplatnění a na svou slávu si musel pár set let počkat. K obrovskému rozvoji cukrovarnictví došlo za napoleonských válek, neboť francouzské námořnictvo zavedlo námořní blokádu Anglie a tím byl znemožněn dovoz třtinového cukru do Evropy z Karibiku. První moderní cukrovar na výrobu cukru z řepy byl otevřen ve Slezsku roku 1802 a na konci války bylo v Evropě již na tři sta cukrovarů.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Picryl

Napsat komentář