První funkční model letadla

Alphonse Pénaud (1850-1880) byl francouzský průkopník leteckého designu a inženýrství v 19. století. Byl původcem použití kroucené pryže k pohonu modelů letadel a jeho výtvor nazvaný Planophore, byl prvním aerodynamicky stabilním létajícím modelem. Představil jej 18. srpna 1871 na setkání Société de Navigation Aérienne v Tuilerijských zahradách v Paříži. Model mě rozpětí křídel 46 centimetrů a délku 51 cm s hmotností 16 gramů. Pohon zajišťoval zmíněný nakroucený pásek gumy, který přenášel svůj výkon na dvoulistou tlačnou vrtuli o průměru 20 cm. Během ukázky uletěl Pénaudův Planophore celkem 40 metrů.

Pénaud tehdy představil dva designy, které se používají dodnes. Křídla, zakřivená nahoru ke špičkám, vytvářející dihedrální efekt, a horizontální stabilizátor byly namontovány s nižším úhlem než křídla. Za pouhých 11 sekund tento malý zdánlivě bezvýznamný model změnil směr budoucnosti lidstva. Následujícího roku vyrobil podobnou ornitoptéru. Obě hračky si získaly jistý úspěch a v roce 1873 tak začal spolupracovat s inženýrem jménem Paul Gauchot. Společně vytvořili dva návrhy letadel v plné velikosti. Letoun z roku 1876 byl podrobně nakreslen za účelem přihlášení patentů. Měl mnoho pozoruhodně pokročilých funkcí, včetně elektricky ovládaných výškovek, plně uzavřené kabiny pro pilota, zatahovacího podvozku a použití dvojice vrtulí otáčejících se v opačných směrech pro eliminaci reakce točivého momentu způsobeného jedinou vrtulí.

Bohužel Alphonse Pénaud nebyl schopen získat žádnou finanční podporu pro svůj ambiciózní design a 22. října 1880 tak spáchal sebevraždu. Bylo mu 30 let.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář