Případ rozdělených dvojčat
Případ rozdělených dvojčat Jima Springera a Jima Lewise, kteří si nevědomky vytvořili i téměř identické životy. Nancy L. Segal ve své knize Born Together – reared apart: The landmark Minnesota twin study popisuje mnoho případů, kdy byla dvojčata rozdělena v prvních několika týdnech po porodu a pak se po desítkách let znovu setkala. Velmi zajímavý je případ bratrů Jima Springera a Jima Lewise zvaných Jim Twins.
Když byla v roce 1940, ve věku pouhých tří týdnů, dána k adopci dvojčata, jejich adoptivní rodiče pojmenovali shodou okolností oba chlapce James. Oběma se začalo říkat Jim, to však byl jen začátek podobností. Ti dva vyrostli jen 64 kilometrů od sebe a dál žili životy, které si byly až strašidelně podobné. Jednoho z chlapců adoptovali Lewisové z Limy a druhého Springersové z Piqua. Obě rodiny věděly, že jejich adoptované dítě mělo dvojče, ale nevěděly o jejich dalším osudu (domnívali se že zemřelo). Byť se cesty obou chlapců rozešly, nevědomky si vytvořili životy stejně identické jako jejich DNA.
Oba měli od dětství své psy pojmenované Toy, jako školáci měli zájem o matematiku, práci se dřevem a problémy s pravopisem. Pokud však jejich dětství bylo neuvěřitelně podobné, pak jejich mládí bylo skutečně pozoruhodné. Oba Jimové se dvakrát oženili. Poprvé si vzali ženy jménem Linda. Když to nevyšlo, vzali si ženy jménem Betty. Jim Lewis i Jim Springer měli syna a oba dali svému chlapci stejné jméno, James Alan (nebo James Allan v případě Springera). Oba Jimové byli silní kuřáci, měli téměř totožnou tělesnou podobu, barvu hlasu, gesta, řídili auta stejné značky (Chevrolet) a měli podobnou práci v bezpečnostních složkách (Jim Lewis byl hlídačem, zatímco Jim Springer byl zástupcem šerifa). Dokonce si vzali dovolenou na stejné pláži na Floridě. Ani jeden z mužů však o svém bratrovi nic nevěděl. Vše se mělo změnit, když se Lewis ve věku 37 let rozhodl pokusit se najít a kontaktovat své dvojče. V roce 1977 se mu podařilo najít kontaktní údaje prostřednictvím soudní budovy v Ohiu; mluvili spolu po telefonu a nakonec si domluvili setkání. Stalo se tak 9. února 1979, Jim Twins se konečně dali dohromady. Když jejich fascinující případ vyšel na veřejnost, upoutal pozornost vědců. Oba muži se tedy zúčastnili studie vedené Dr. Thomasem Bouchardem z University of Minnesota, který zjistil, že jejich lékařské výsledky a testy mozkových vln byly téměř totožné. Stejně tak jejich výsledky v osobnostním testu.
Případ bratrů (a dalších jim podobných) ovlivňoval teorie o vlivu výchovy a o tom, jak věda přemýšlí o účincích dědičných faktorů nad faktory prostředí. Někteří dokonce považovali případ Jim Twins za možný důkaz telepatického spojení mezi dvojčaty.
Zdroj obrázku Needpix