Obří karaka Great Harry

Impozantní čtyřstěžnová karaka Henry Grace à Dieu (Jindřich, z milosti Boží), známá též jako Great Harry (Velký Harry), byla postavena ve Woolwichském doku, mezi roky 1512 a 1514, za vlády anglického krále Jindřicha VIII. Šlo o přímou odpověď na novou skotskou válečnou loď Great Michael, z roku 1512 a měla nahradit starší loď Grace Dieu. Byť šlo o neskutečně mocné plavidlo, zůstala po většinu kariéry ladem a do bojů se prakticky nezapojila.

Velký Harry byl jednou z prvních lodí vybavených dělovými střílnami, v nichž měla 20 kanónů na kolové lafetě, umožňujících boční palbu. Na palubě nesla dohromady 43 těžkých a 141 lehkých děl. Stala se první anglickou lodí s dvěma dělovými palubami (tzv. dvojpalubník). Měla čtyři paluby na přídi a dvě na zádi, výtlak 1 000 – 1 500 tun, měřila kolem 50 m a pojala až 1 000 členů posádky. V době, kdy byla spuštěna na vodu, byla také největší a nejsilnější válečnou lodí v celé Evropě. V té době ještě nebylo dostatek zkušeností se stavbou takovýchto lodí, a proto se potýkala s řadou potíží. Zvláště pak trpěla svojí velkou výškou, která způsobovala těžké ovládání a nestabilitu na širém moři. Byla dvakrát přestavěna, ale ani tak se nepodařilo odstranit všechny nedostatky. I přes to však byla mezníkem ve stavbě plachetnic.

Úctyhodných třicet let trvalo, než poprvé vystřelila z děl, většinu kariéry strávila zakonzervována a čekala na vhodnou příležitost. Byla navržena spíše pro prestiž a rozměry jí neumožňovaly vplout do jakéhokoliv přístavu. V roce 1520 doprovodila Jindřicha VIII. z Doveru do Calais na jeho setkání s Františkem I. Byť byl její vzhled působivý, náklady na její provoz v době míru byly považovány za výrazné a začala být vnímána jako něco jako bílý slon. Bílý slon je výraz pro vlastnictví něčeho, čeho se vlastník nemůže vzdát, i když cena (cena za vydržování) převyšuje užitečnost této věci. Přestavěna byla poprvé roku 1539. O šest let později se účastnila bitvy u Portsmouthu (Battle of the Solent), kdy se potopila slavná Mary Rose a došlo k odražení francouzské invazní flotily čítající 200 lodí a 30 000 vojáků (tedy větší síly než měla slavná španělská Armada o 43 let později. Roku 1547 ji po sobě přejmenoval král Edward VI. a jen o šest let později ji zničil náhodný požár.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář