Největší umělecký zločin 20. století

Francouzský provazochodec Philippe Petit se narodil 13. srpna 1949 v Nemours a v roce 1971 se proslavil přechodem po laně mezi věžemi katedrály Notre Dame v Paříži. Největší slávy se mu ale dostalo, když 7. srpna 1974 přešel po laně mezi dvojčaty Světového obchodního centra (WTC). Ve výšce 400 metrů jej tehdy sledovalo sto tisíc užaslých lidí.

Philippe celou operaci připravoval se svými kamarády celých šest let. Celá akce proběhla v naprostém utajení a v noci ze 6. na 7. srpna 1974 se dvěma skupinám spiklenců podařilo proniknout do obou budov. Předstírali, že vezou objednané zboží a měli i falešné doklady. Nejprve lukem vystřelili z jižní budovy šíp s rybářským vlascem, kterým postupně natahovali silnější lana. Před sedmou hodinou ráno se jim podařilo bezpečně ukotvit a napnout 200 kilogramů těžké ocelové lano o délce 43 metrů. Philippe Petit zahájil přechod bez jištění a jen s balanční tyčí dlouhou 8 metrů a těžkou 25 kilo. Tou dobou se již pod ním shlukují první diváci a novináři. Celkem se jich sešlo asi sto tisíc a Philippe prošel mezi oběma budovami osmkrát, přičemž předváděl různé zábavné kousky. Po 45 minutách uposlechl naléhající policisty a své představení ukončil. Byl zatčen a soud mu uložil uspořádat dobročinné představení pro děti v Central Parku a přednáška pro ochranku WTC na téma “Jak proniknout do dvojčat a napnout mezi nimi lano”.

Philippe Petit byl zahrnut popularitou a obdivem mnoha fanoušků. Odmítal veškeré finanční nabídky a začal působit v New Yorku jako umělec, mimo jiné v Cathedral of St. John the Divine. Představil provazochodectví jako součást oficiálních oslav v New Yorku, Francii i jiných zemích. Postupem času se ale rozešel se svou tehdejší dlouholetou přítelkyní Annie a rovněž ochladly jeho vztahy s přáteli, kteří mu pomáhali během let příprav vrcholného představení. O jeho přechodu mezi věžemi Světového obchodního centra vznikl v roce 2008 dokumentární film “Man on Wire”, režírovaný Jamesem Marshem, který získal mnoho cen. Byl také hrdinou dětské knihy a animované adaptace vydané v roce 2005. Na základě tohoto přechodu vznikl také film The Walk, hlavní roli v něm ztvárnil Joseph Gordon-Levitt a režie se ujal Robert Zemeckis. Philippe Petit dnes žije ve Spojených státech s americkou manželkou v domě, na jehož zahradě je nataženo provazochodecké lano. Píše knihy, přednáší a pokračuje v bavení lidí při svých žonglérských a provazochodeckých vystoupeních.

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář