Navigace pomocí tetování

Samoyské ženy si po mnoho staletí zdobí ruce nevšedním tetováním. To má krom dekorativní funkce rovněž praktické využití a to při plavbě na otevřeném moři. Pomocí polohy palce k prstům bylo možno přesně určit vzdálenost a úhel souhvězdí na obloze vůči horizontu. Rovněž jejich východ a západ na noční obloze. Palec je natočený příčně k horizontu a prsty leží svisle. Právě na prstech jsou zaznačeny hvězdy, v přesně daných vzdálenostech. Kolem zápěstí můžeme často vidět vyobrazené ryby. Každé toto tetování je unikátní a zrcadlí se v něm vědomosti a zkušenosti každé z navigátorek. Na fotografii je brilantní navigátorka Tanaka, která právě pomocí ruky kontroluje směr plavby.

Oblast dnešní Samoy byla osídlena Polynésany v 10.-7. století př.n.l. Roku 1722 ostrovy objevili nizozemští a francouzští mořeplavci. Podle velkého množství plavců na člunech byly ostrovy nazvány francouzským mořeplavcem Bougainvillem Plavecké ostrovy (Îles des Navigateurs). První kolonisté však byli Britové. V 19. století se o Samou začali zajímat USA a Německo. Na berlínské konferenci v roce 1899 si tyto mocnosti rozdělily sféry vlivu. Samojské ostrovy byly rozděleny 171. poledníkem. Západní část byla spravována Německem, východní USA. Na počátku první světové války byla německá (západní) část Samoy obsazena Novým Zélandem, který ostrovy spravoval až do roku 1962 jako mandátní území Společnosti národů, později poručenské území OSN. Prvního ledna 1962 byla vyhlášena nezávislost na základě referenda. Východní část zůstala nadále pod správou USA jako Americká Samoa. V roce 1997 země ze svého oficiálního názvu vypustila označení Západní. V roce 2007 zemřel poslední nevolený panovník Malietoa Tanumafili II. a Samoa přešla na formu republiky parlamentního typu.

Zdroj obrázku Hippopx

https://i.pinimg.com/originals/d6/d8/36/d6d836000a33d9dbeb2c6ac347ce19c5.jpg https://itboat.com/uploads/1880/c2ddbe4d3cef.jpg

Napsat komentář