První maskované uniformy (1915)
První maskované uniformy, aneb Corbinovy převlečníky pro francouzské vojáky.
Do první světové války, vstupovala většina armád v uniformách, jejichž zemité barvy měly vojáky opticky chránit a umožnit nositeli snadno splynout s okolím. Jednobarevné uniformy byly snadné na výrobu, leč oproti moderním maskovacím vzorům, nerozbíjely kontury vojáka. Již v na počátku války, tedy začaly vznikat velice pozoruhodné modely maskovacích vzorů, již v moderním pojetí. Možná překvapí, že první prototypy vznikly ve Francii, zemi, jejíž armáda se pevně držela tmavě modrých uniforem a především červených kalhot, zavedených již roku 1830 a ve službě vydržely neuvěřitelných 85 let, než byly staženy z fronty.
Prakticky první maskovací vzor zavedl již na začátku války v roce 1914 amatérský umělec a sběratel umění, Jean-Baptiste Eugène Corbin (1867-1952). Pracoval v Section de Camouflage, kde navrhl jednobarevnou látku, ručně opatřenou různobarevnými kaňkami, ze které bylo možno ušít maskovací převlečník. Tento způsob výroby byl časově velice náročný a tedy i nesmírně zdlouhavý na výrobu. Patrně se dostal na frontu ve větších počtech, pořád ale nejde mluvit o sériové výrobě, jelikož maskovací vzor se nanášel ručně. Zde mi není jasné, proč láku nepotiskovali, přeci jen tisk byl v této době už na docela slušné úrovni, zkrátka to ale nedělali. Pokud budeme vycházet z novin a dochovaných fotografií, tak se Corbinovy převlečníky dostaly na frontu již do poloviny roku 1915 a získaly si oblibu u dělostřelců, průzkumníků a přepadových jednotek. Počet je velkou otázkou, ale dá se odhadovat na několik stovek nebo pár tisíc. Výrobní složitost a další problémy znamenaly, že se jednalo o dosti neobvyklou záležitost.
Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr
https://s31531.pcdn.co/wp-content/uploads/2017/01/Hand-painted-French-Camouflage-Eugene-Corbin-1914.jpg https://i.pinimg.com/originals/78/91/2e/78912e32a54f659ebbaaec30d3e9595c.jpg http://www.palba.cz/album/albums/userpics/12832/detail_francouzskeho_prevlecniku.jpg