Krystalová jeskyně pod mexickou pouští

V roce 2000 oběhly celý svět fotografie obřích krystalů sádrovce v jejich původním prostředí, v jeskyni Naica v mexické poušti. Jeskyně se nachází v polopoušti v pohoří Naica, asi 100 kilometrů jihovýchodně od města Chihuahua. Pohoří protíná hustá síť jeskyní a přírodních puklin, kterými mohly snadno pronikat mineralizované termální vody z nitra země. Voda se směrem k povrchu ochlazovala a minerály se začaly ukládat a krystalizovat. Pukliny se zaplnily především rudami bohatými na stříbro, olovo a zinek. Tyto žíly se také až do 19. století v místě těžily, některé doly jsou však ještě v provozu. Ale doly nejsou to hlavní, zajímají nás dvě přirozené dutiny, které byly objeveny během důlních prací.

První jeskyně, zvaná Jeskyně mečů (Cueva de las Espadas), byla objevena v roce 1910 a je plná nepředstavitelně velkých sádrovcových krystalů – dosahují délky až 2 metrů a v průměru mají až 25 centimetrů. Jméno této jeskyně je odvozeno od tvarů těchto krystalů – připomínají totiž čepele středověkých mečů. Prostor jeskyně je 120 metrů pod povrchem. Bohužel ty nejzajímavější krystaly byly vylámány a prodány.

Novějším objevem je pak Jeskyně krystalů (Cueva de los Cristales). Objevení této jeskyně v roce 2000 bylo bez nadsázky senzací. Při těžebních pracích narazili v hloubce kolem 300 m na úlovitou komoru o průměru 8 m. Celá byla vyplněna krystaly sádrovce. Brzy byla objevena další a mnohem větší komora s krystaly dlouhými až 10 m a s průměrem asi 2 m. Jedná se o největší a hlavně nejčistší sádrovcové krystaly, které byly vůbec kdy nalezeny. Krystalová výzdoba Jeskyni mečů v mnohém ještě předčí. Po zkušenostech se starší jeskyní zvítězil rozum nad mamonem, a záhy po nálezu byla tato komora zapečetěna betonovou stěnou a železnými vraty. To vše mělo ochránit obří krystaly, které by na trhu mohly mít mezi sběrateli obrovskou cenu. Prohlídky jeskyně jsou omezeny (jen pro dokumentování a studium krystalů), navíc pobyt vevnitř není vůbec jednoduchý – panují tam extrémní podmínky (teplota až 65 °C a vlhkost 100 %). Při jednotlivých výzkumech je vždy možné prozkoumat maximálně prvních pár metrů, takže nikdo dnes zatím netuší, jak veliká jeskyně ve skutečnosti je.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Flickr

https://arcosaspecialtymaterials.com/wp-content/uploads/2020/01/Cave-of-Crystals-Giant-Crystal-Cave-04.jpg

Napsat komentář