Železniční nehoda na nádraží Montparnasse (1895)

Když vlak jedoucí z francouzského Granville, nabral desetiminutové zpoždění, rozhodl se strojvůdce Guillaume-Marie Pellerin ztrátu dohnat. Tento záměr se mu sice povedl a vlak vjel na pařížské nádraží Gare Montparnasse jen o pět minut později, leč příliš velkou rychlostí aby dokázal bezpečně zastavit. Pellerin použil záchrannou brzdu na stlačený vzduch značky Westinghouse, která však nefungovala (byla odpojená, aby se šetřily litinové brzdové špalky) a ruční brzda již nedokázala rozjetý kolos zastavit.

Brzda ještě fungovala při zpomalení ve stanici Gare d’Ouest-Ceinture, což je asi 2 km od Montparnasse a na přejezdu rue de la Procession, což už je jen pár stovek metrů. Když strojvedoucí Pellerin zjistil, že vlak nebrzdí, dal zpětný chod a píšťalou dával návěst k zabrzdění. Patrně mohlo dojít k poruše brzdiče nebo ucpání hlavního potrubí. Průvodčí místo aby strhl záchrannou brzdu, začal brzdit ruční brzdou. Do nádraží vjel vlak rychlostí 65 km/h a pod halu 40 km/h. Přesně v 16:00 prorazila parní lokomotiva skleněné okno stanice, půlmetrovou zeď terasy a zřítila se na tramvajovou zastávku o deset metrů níže na Place de Rennes. Zde jen těsně minula právě projíždějící tramvaj a lokomotiva zůstala šikmo opřená o zeď jako žebřík. Strojvůdce s topičem seskočili z lokomotivy ještě dříve než prorazila zeď. Dvanáct vagónů se 131 cestujícími zůstalo bezpečně na nástupišti a vážně zraněno bylo pouze pět lidí (dva cestující, topič a dva zaměstnanci železnice). Bohužel kusy padajícího zdiva usmrtily na ulici Marie-Augustine Aguilard, prodavačku novin, která zrovna zaskakovala za svého manžela, který odešel pro večerní novinové vydání. Na ulici byla zraněna ještě jedna žena.

Strojvůdce vlaku Pellerin a konduktor Mariette byli postaveni před soud. Pellerin musel zaplatit pokutu 50 franků a odpykal si dva měsíce vězení, Mariette zaplatil pokutu 25 franků. Lokomotiva zůstala téměř neporušená a zůstala z nádražní budovy viset čtyři dny, než se ji technikům podařilo vyprostit. Tato nehoda přilákala obrovský příliv zvědavých lidí. Záběr lokomotivy měla možnost pořídit celá řada fotografů, nejznámější zachytilo studio Lévy and Sons. Odborníci se domnívají, že právě tento výjev dal ve fotografickém umění vzniknout úplně novému stylu – surrealismu.

Zdroj obrázku Flickr

https://i.pinimg.com/originals/1c/85/b0/1c85b07e855cd2eb193af0fde1a9d52c.png

Napsat komentář