Multifunkční zdobená spona pro dámy

Chatelaine byla multifunkční zdobná spona určená k nošení u pasu. Na množství řetízků se nacházely zavěšeny nejrůznější užitečné předměty, přesněji jejich miniatury. Často zde můžeme najít nůžky, náprstky, hodinky, klíče, různé flakónky a pečeti. Zkrátka vše co moderní žena potřebovala mít při ruce a vyvedeno dle nejnovějších estetických standardů.

Samotný název vychází z francouzského “châtelaine” – zámecká paní, jelikož bohaté ženy nosily u pasu zavěšený klíč od domu. Jejich historie je však mnohem starší. Již ve starověkém Římě nosily ženy na opasku řetízky s drobnými lopatkami na vytahování ušního mazu, pinzety a dloubátka k čištění nehtů. Rovněž všelijaké nožíky, korálky a podobně. Tento trend se udržel v Británii i v sedmém a osmém století, což potvrzují archeologické nálezy. Zmíněné moderní kousky se staly velmi populárními v 16. století a to mezi hospodyněmi Nizozemské republice, tehdejší světové velmoci. Bohaté ženy je často využívaly i jako závěs pro hodinky atd.

Chatelaine se v 19. století používala také jako dámská klíčenka, která poukazovala na postavení žen v bohaté domácnosti. Paní domu totiž řídila chod celé domácnosti a měla na starost zámky od všech dveří, spíží, skříní a cenností. Nositelkou byla často nejstarší ženou v domě. Když se mladá žena vdala a nastěhovala do domu svého tchána, matka jejího manžela obvykle držela všechny klíče. Pokud však matka ovdověla, byly klíče a s nimi spojené povinnosti i postavení, často předány manželce nejstaršího syna. Mladší ženy a dcery ale chtěly budit zdání zodpovědnosti a tak často nosily na opasku ozdobné spony s různými drobnými předměty na místě klíčů. Zejména šlo o zdobené a třpytivé předměty, které se rovněž daly skvěle využít k zahájení rozhovoru s případným nápadníkem.

Zdroj obrázku US National Archives & DVIDS – GetArchive

https://i.pinimg.com/originals/9b/36/36/9b36367bc67dd59c15145f3f0e084ca3.jpg https://lh3.googleusercontent.com/proxy/IKjjgIG-MA6eiXr_EHHwzRVbQwRjoEowzqw7FcfKeY6_JAFcTtBUbBWeHyqB3hR5k2yFhrDF5A8EUSqmJAoAgebiNbly9lNGCS1ecKoux8n-W4VDu5_wQQ

Napsat komentář