Major havajské kavalérie Henry Augustus Neilson

Důstojníci první havajské kavalérie, vlevo major Henry Augustus Neilson (1824-1862) a poručík Paul F. Marin (1825-1869), autorem této daguerrotypie z roku 1855 je B. Jay Antrim. Jednotka byla založena jako reakce na nepokoje na ostrově Honolulu, způsobené stovkami námořníků z amerických velrybářských lodí. Uniformy byly zakoupeny ve Francii a není jasné, jaké měly barvy. Pozdější verze již měly červenou košili a modré kalhoty.

Henry Neilson byl osobním sekretářem a přítelem krále Kamehamehy IV. (1834-1863), který vládl samostatnému Havajskému království od roku 1855. Henry pocházel z New Yorku a byl nejmladším z jedenácti dětí osobního lékaře slavného milionáře Johna Jacoba Astora. Původně pracoval jako úředník, ale chtěl spatřit svět a tak se březnu 1851 dostal do Honolulu. Zde se spřátelil s mladým mužem jménem Alexandr ʻIolani Liholiho Keawenui, zdroje uvádějí, že spolu často jezdili na koních a vydávali se na lov. Liholiho byl korunován králem 15. prosince 1854 ve věku 21 let, jako Kamehameha IV. a o rok a půl později se oženil s dvacetiletou Emmou Rooke. Neilson byl jmenován majorem královské gardy a královským osobním tajemníkem. Nutno zmínit, že jeho roční plat tehdy činil 2 000 dolarů, což v přepočtu činí 867 375 Kč. Dne 4. ledna 1855 se stal občanem Havajského království. Na titulním snímku se sice tváří poněkud rozmrzele, ale dle jeho vlastních slov, v dopise rodině z prosince 1856, to bylo z důvodu prudkého světla.

V sobotu 10. září 1859 byl královský dvůr čítající zhruba 30 domorodců, královskou rodinu, lékaře Dr. Roberta McKibbina, Charlese Gordona Hopkinse – vydavatele oficiálních novin, a právě Henryho Neilsona. Král tehdy pil více než bylo obvyklé a velmi se trápil. Důvodem jeho chmur byly drby o románku mezi královnou Emmou a jeho sekretářem. Ještě tu noc, nebo druhý den ráno, král výlet ukončil a přikázal se vylodit na břeh. V neděli večer, ve 23:00, král vzal pistoli a vydal se do Neilsonova domu. Zde našel svého sekretáře, v bílých bavlněných kalhotách a saku, jak se chystá jít spát. V domě byl přítomen rovněž McKibbin a Hopkins. Král byl rozčílený a vykřikl na Neilsona, že musí zemřít. Ten nečekal, uprchl a král jej pronásledoval. Američan byl postřelen do hrudi, kousek od hrudní kosti a kulka vyšla z těla pod pravou paží. Krvácel, kašlal krev a potácel se do sousedního domu. Dr. McKibbin chtěl zasáhnout a zraněnému pomoci, ale král mu pohrozil smrtí, pokud se pohne. Výstřel vzbudil všechny přítomné a brzy přiběhla rovněž královna Emma. Ta se snažila situaci uklidnit, ale král situaci bral tak, že se jen snaží prosit za svého milence. Pohrozil tedy, že ji zastřelí a i svého malého dvouletého syna Alberta, jehož kmotrou byla britská královna Viktorie. Nakonec král Kamehameha pochopil, že jsou oba nevinní. Dne 12. října napsal Neilsonovi dopis, ve kterém litoval svého činu a chtěl abdikovat, tento nápad mu ale později rozmluvil ministr zahraničních věcí Robert Wylie. Aféra se postupem času uklidnila, nebyly vyvozeny žádné důsledky a i Neilsonův zdravotní stav se zlepšil. Bohužel se ale nikdy plně neuzdravil a zemřel po dvou letech, ve svém domě 12. února 1862, bylo mu 38 let.
Král přizval na ostrov anglikánské misionáře, ale dne 17. srpna 1862 zemřel jeho čtyřletý syn Albert na zánět slepého střeva. Začal trpět depresemi a měl sklon k astmatu, přičemž často lapal po dechu. Zemřel dva měsíce před třicátými narozeninami 30. listopadu 1863. V srpnu 1905 se na Havaj vydal Neilsonův synovec Edward Harriman, aby hledal podrobnosti o postřelení svého strýce. Jelikož ale neexistovaly žádné zachované důkazy, dozvěděl se pouze různé fámy a nejasnosti.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář