Magický voko

Český koktejl “Magické oko” naprosto nadchl amerického režiséra Tima Burtona – představili mu jej v hospodě U Bílé kuželky, když navštívit Prahu během svojí výstavy. V Tuzemsku se ale snad nenajde nikdo, kdo by tento koktejl cíleně vyhledával, nebo komu by chutnal. Povíme si tedy o něm něco víc.

Tímto nejméně nákladným drinkem obohatili Češi barovou scénu, naštěstí ale nefiguruje v žebříčku koktejlů mezinárodní barmanské asociace (IBA). Jméno dostal podle vzhledu, kdy peprmintový likér jasně září ve sklenici s pivem a vypadá jako zářící oko. Jeho zvláštností je, že jako jeden z mála koktejlů není míchán barmanem, ale přímo hostem, kterému barman naservíruje potřebné ingredience. Je třeba použít světlý ležák (0,5 l) a do něj pomalu spustit panák (0,5 dl) peprmintového likéru (lidově známého jako “zelená”). Cílem je, aby se před konzumací obě tekutiny nesmíchaly.

Některé zdroje tvrdí, že jeho původ sahá až do socialistických výčepů IV. cenové kategorie a s nimi spojeného úpadku a kultury konzumace, kdy výčepní zdatně konzumoval společně s hosty a nedopatřením servíroval panáky přímo do rozpitých piv. Patrně ale bude ještě mnohem starší a je spojen s počátky výroby peprmintového likéru v českých zemích. Nejvíce se tento koktejl proslavil ve filmu Bony a klid (1988), kde jej pil vexlák Bíny zvaný též “Klídek”, kterého ve filmu ztvárnil herec Roman Skamene. netřeba připomínat, že ani on z tohoto drinku nebyl nadšený: “Během natáčení jsem jich za sebou vypil čtyři nebo pět a to už si moc nepamatuju. Byl jsem opravdu ožralý jako kráva,“ zavzpomínal herec.

Specifickou variantou je pak specifický způsob konzumace, označovaný jako “Cesta do lesa a cesta z lesa”. Po každém jednotlivém napití se doplní koktejl peprmintovým likérem až po okraj. Takto se pokračuje, dokud není celý koktejl jasně zelený. Teprve pak je možné přistoupit ke druhé fázi konzumace. Cesta z lesa je opačný postup, kdy se po každém jednotlivém napití koktejl až po okraj doplní pivem, takto se opět pokračuje, dokud nemá koktejl jen barvu piva. Existuje však ještě drsnější varianta zvaná Sauronovo oko, kdy je Zelená nahrazena absintem (!)

Zdroj obrázku AlkoholDrink

Napsat komentář