Kalhoty z potopené lodi

Nejstarší známé “džíny” z roku 1857, se prodaly v aukci za 95 000 dolarů (2 mil Kč) a předpokládá se, že by mohlo jít o ranou výrobu Leviho Strausse. No a nebo je všechno tak trochu jinak.

Pár bílých pánských pracovních kalhot, byl nalezen v lodním kufru ve vraku lodi, která se potopila roku 1857 poblíž pobřeží Severní Karolíny. Krom hlavního knoflíku mají zapínání v podobě pěti dalších knoflíků, a jde o nejstarší známé řešení, které se používá u Levisek dodnes. Zmíněný kufr patřil jistému Johnu Dementovi z Oregonu, který je možná koupil v San Franciscu, uvedla aukční společnost. “Tyhle hornické džíny jsou jako první vlajka na Měsíci, historický okamžik v historii,” řekl Dwight Manley. Podle Holabird Western Americana Collections patřily džíny mezi 270 memorabilií z doby zlaté horečky, které se prodaly za téměř 1 milion dolarů. Předměty pocházely z parníku SS Central America, známého také jako “ship of gold”, který měřil 85 metrů a převážel cestující mezi střední Amerikou a východním pobřeží USA. Loď se potopila během hurikánu druhé kategorie v září 1857, přičemž zahynulo 425 z 578 cestujících a členů posádky. Cestující se potopili s odhadem 21 tunami zlatých mincí a artefaktů. Vrak lodi byl poprvé objeven v roce 1988.

Aukce předmětů z vraku SS Central America představovala širokou škálu položek, včetně účtenek pro cestující, oblečení z poloviny 19. století, mosazného zvonu (který byl zakoupen za 18 000 dolarů), popelníku z čirého skla prodaného za 1 500 dolarů, stejně jako příborů a kuchyňských potřeb včetně džbánů atd. Zbývající položky se měly prodávat v únoru 2023.

Historička a ředitelka archivu společnosti Tracey Panek ale uvedla, že neexistuje žádné spojení mezi Levi Strauss & Co a zmíněnými kalhotami, přičemž ani nejde o pracovní hornické kalhoty a nejsou vyrobeny z džínoviny. Levi Strauss vyrobil první modré džíny v San Franciscu až v roce 1873, tedy 16 let po ztroskotání lodi. Přirovnává je tedy k jiným typům kalhot, které se tehdy používaly. Nutno dodat, že několik měsíců před touto aukcí, se prodaly za 76 000 dolarů na aukci v Novém Mexiku, modré Levisky z 80. let 19. století, nalezené v opuštěné hornické šachtě na západě USA.

Zdroj obrázku Needpix

Napsat komentář