Kafemlejnkový kulomet

V americké občanské válce přišlo na scénu hned několik rychlopalných zbraní, byť větší potenciál se nacházel na straně Severu. Armáda Unie nasadila zbraně systému Billinghurst-Requa s 25 hlavněmi nebo “Coffee Mill Gun” (kafemlejnková puška), kterou vynalezl Wilson Agar (Wilson Ager). Přezdívku dostala, protože byla poháněna klikou a zásobována střelivem z násypníku nahoře. Princip nebyl špatný, ale v reálu se ukázal být poruchový a přehříval se. Navíc spotřebovávaly příliš velké množství střeliva. Armáda tak o vynález brzy ztratila zájem.

V roce 1861 byl Agarův kulomet předveden prezidentu Abrahamu Lincolnovi, na kterého tato zbraň velmi zapůsobila a okamžitě bylo zakoupeno všech deset kusů. Konkrétně po 1 300 dolarech, což byla v té době velmi vysoká cena. Později ve stejném roce generál McClellan objednal dalších padesát zbraní za 735 dolarů za kus. V roce 1861 koupil generál Butler dvě za 1 300 dolarů a v následujícím roce koupil dvě také generál Fremont, přičemž za každou zaplatil 1 500 dolarů. Během války byly nasazeny v boji. Konkrétně v lednu 1862 je měli použít Pensylvánští dobrovolníci v potyčce u Harpers Ferry a u Middleburgu ve Virginii. Dne 29. března 1862 si kapitán Bartlett vzpomněl na vojáky Unie, kteří stříleli z těchto kulometů na útočící konfederační kavalérii na vzdálenost 800 yardů, což způsobilo mnoho obětí a přimělo rebely k útěku. Téhož roku 17 kusů ukořistila Konfederace, která je střídmě používala v roce 1864.

Kulomet střílel náboje ráže .58. Standardní papírové nábojnice byly vloženy do opakovaně použitelných kovových trubic. Samostatná perkusní zápalka byla nasazena na otvor v zadní části této trubky, čímž se vytvořila nábojnice se středovým zápalem, a nabité trubice byly umístěny do násypky ve tvaru trychtýře, což dalo zbrani její vzhled “mlýnku na kávu”. Zbraň se uváděla do chodu pomocí kliky, která postupně vkládala náboje do komory. Prázdné kovové trubky byly shromažďovány v pánvi pod zbraní a později se opětovně plnily. Trubky ale musely být přebíjeny dostatečně rychle, aby udržely krok s relativně vysokou rychlostí palby. Jedna hlaveň však byla náchylná k přehřívání, zejména během vytrvalé střelby. Většinou se tak vozily dvě náhradní hlavně a brzy byl přidán chladící mechanismus (ofuk vzduchem napojený na kliku pohonu). Rychlost palby byla omezena na 120 ran za minutu, což také pomohlo zabránit přehřátí. Kulomet Agar měl také vestavěný ocelový štít, což byl konstrukční prvek, který nebyl u jiných kulometů té doby k vidění. To mu dalo mnohem modernější vzhled, protože jednohlavňové kulomety s podobnými štíty se pořádně rozšířily až v první světové válce.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář