Jules Brunet – pravý Poslední samuraj

Film Poslední samuraj s Tomem Cruisem v hlavní roli byl inspirován příběhy Julese Bruneta, francouzského armádního kapitána, jenž sehrál významnou roli v japonské občanské válce.

Francouzský důstojník Jules Brunet (1838-1911) pocházel z Alsaska a v Japonsku učil místní vojáky bojovat podle západních taktik a používat moderní zbraně. Tehdy (1868-1869) probíhala občanská válka, známá jako Válka Bošin (戊辰戦争) v níž se střetly síly věrné císaři (zastánce modernizace) se šógunem Jošinobu, který představoval tradiční vojenskou elitou fakticky ovládající zemi. Brunet byl jako dělostřelecký expert poslán, aby pomohl silám šógunátu.O rok později se již účastnili útoku na hlavní město Kjóto, přičemž došlo k boji před císařským palácem. Na císařově straně bylo sice pouhých 5 000 bojovníků oproti trojnásobnému počtu vojáků šógunátu, ale na jejich straně bylo mnohem lepší vybavení a výzbroj. Proti sobě tak stály katany, luky a šípy a kopí proti primitivním kulometům, puškám a dělům. Bitva trvala čtyři dny a skončila velkým vítězstvím císaře. K němu se v důsledku tohoto vítězství přidali i mnozí šlechtici původně věrní šógunovi. Brunetovi se podařilo vrátit do Eda na lodi. Ale nedlouho poté císař poslal do Francie dopis, aby si Francouzi sbalili své věci a odpluli, jelikož slouží nepříteli císaře. Většina poradců poslechla, ale Brunet se rozhodl zůstat. Osobně to napsal v dopise Napoleonu III. Mimo jiné to zdůvodňoval tím, že na ostrovech je početná skupina Japonců velmi loajálních k Francii, která čítá až 50 tisíc mužů. Ty by jednou bylo možné využít. To byla ale jen zástěrka, hlavním důvodem byl obdiv k samurajům, který začal Brunet cítit. Tito úžasní válečníci mu zkrátka přirostli k srdci a chtěl být nadále součástí jejich boje.

Problém byl, že šógun Jošinobu Tokugawa (1837-1913) se rozhodl vzdát a poslal kapitulační dopis císaři. Jen malá skupina samurajů se rozhodla dále pokračovat v boji. Vznikla takzvaná Severní koalice z velmožů a klanů, které odmítly poslušnost císaři. Přes odvahu bojovníků Severní koalice byli i tito bojovníci nakonec v roce 1868 poraženi, ale válka nekončila. Velitel koalice admirál Enomoto a Brunet se stáhli na ostrov Hokaidó, kde vyhlásili republiku Ezo a znovu byli odhodláni bojovat proti císařským silám. Finální bitva v přístavu Hakodate trvala půl roku a stálo v ní proti sobě 7 000 imperiálních vojáků proti 3 000 rebelů. Bitva dopadla tak jako všechny předchozí a Brunet byl jako důležitý velitel v hledáčku císaře. Podařilo se mu ale odplout z Japonska na válečné lodi Coëtlogo, která jej odvezla zpět do Francie. Japonský císař požadoval v nótě jeho potrestání, ale k tomu nedošlo. Místo toho dále úspěšně sloužil ve francouzské armádě. V roce 1891 byl jmenován brigádním generálem a když se jeho nadřízený z japonské mise stal ministrem války, byl jmenován náčelníkem generálního štábu.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Pixabay

francouzská vojenská mise v Japonsku, brunet sedí druhý zprava

Napsat komentář