Pizza za 10 000 bitcoinů

Dne 21. května 2010 dal floridský programátor Laszlo Hanyecz na sociální síť nabídku, že kdo mu přinese 2 pizzy (“velké, aby mi zbylo i na druhý den”), tomu vyplatí 10 000 bitcoinů – což tehdy byla něco přes rok stará digitální měna, známá v podstatě jen úzké komunitě počítačových “nerdů”. Druhý den, 22. května, zareagoval na nabídku programátor Jeremy Sturdivant z Velké Británie, dohodl se s Lazslem, a přes internet zakoupil ve floridské pizzerii Papa John’s dvě velké pizzy, za které i s donáškou k Hanyeczovým zaplatil 45 amerických dolarů. Za to dostal od Laszla do své virtuální peněženky slíbených 10 000 bitcoinů – došlo tak k první zaznamenané bitcoinové transakci za zboží (+ službu).

V následujících měsících si Laszlo podobným způsobem objednal rychlé občerstvení v celkové hodnotě asi 100 000 bitcoinů. Pochvaloval si přitom, že má jídlo (dokonce i s donáškou) v podstatě zdarma, protože v prvních letech existence bitcoinu byla jejich “těžba” jednoduchá a levná. Co se týče Jeremyho Sturdivanta, ten svých 10 000 bitcoinů utratil za různé drobnosti, když trávil se svou přítelkyní dovolenou. Netrvalo dlouho a bitcoin vešel ve známost i v širší populaci, přičemž jeho hodnota vyletěla do astronomických výšin – dnes se pohybuje kolem 750 000 Kč za jeden! Za ony dvě pizzy Papa John’s tak Laszlo Hanyecz zaplatil ekvivalent dnešních téměř 8 miliard Kč, celkově pak za rychlé občerstvení i s donáškou utratil kolem 80 miliard Kč. Nu, nebyl to žádný troškař.

V bitcoinové komunitě se 22. květen stal legendou a slaví se coby “Pizza Day” nebo též “Bitcoin Pizza Day”. Na titulní fotografii je Laszlo Hanyecz se svými syny a pizzami za 8 miliard Kč. Vlevo sýrová, vpravo se salámem, sýrem, olivami, rajčaty, cibulí, feferonkami a paprikou, kdybyste si někdo chtěli objednat 🙂

Zdroj obrázku Flickr

Napsat komentář