Hovězí Wellington

Chipsy s příchutí Hovězí Wellington, jsou asi poněkud nezvyklý způsob jak si můžou Britové připomenout vítězství nad Napoleonem v bitvě u Waterloo roku 1815. Ale nebojte, zabité Francouze si nikdo v troubě nepekl. Spojitost i s vojenskou holínkou se můžete dočíst níže.

Hovězí Wellington (Beef Wellington) je způsob úpravy hovězího masa používaný v anglické kuchyni. Vzhledem k náročnosti přípravy a vysoké pořizovací ceně surovin má pověst sváteční speciality. Základní surovinou je hovězí svíčková vcelku, která se marinuje v oleji s worcestrovou omáčkou a čerstvými bylinkami, potom se zvolna 10 minut opeče, potře hořčicí a směsí duxelles z nadrobno nasekaných hub dušených na másle a cibulce. Maso se pak zabalí do tence vyváleného listového těsta. Balíček se potře rozšlehaným vaječným žloutkem a peče se v troubě asi půl hodiny při teplotě okolo 180°C; maso musí uvnitř zůstat růžové a šťavnaté. Hotová pečeně se nakrájí na plátky a přelije se omáčkou z výpeku, hovězího vývaru a vína madeiry. Obvyklou přílohou jsou brambory a restovaná zelenina.

Jídlo je pojmenováno podle vojevůdce Arthura Wellesleyho, 1. vévody z Wellingtonu (1769-1852) a připomíná jeho vítězství v bitvě u Waterloo roku 1815, kdy vedl spojenecká vojska. Podle legendy šlo o jeho oblíbenou pochoutku, je však sporné, zda je vévoda s tímto receptem opravdu nějak spojen. Ve Francii byl již dříve známý obdobný pokrm filet de bœuf en croûte, ale název “hovězí Wellington” je poprvé doložen až v USA roku 1903. Podle jedné teorie pochází název z protáhlého tvaru pečeně, připomínajícího vévodovu holínku (Wellington boot).

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Arthur Wellesley, 1. vévoda z Wellingtonu (1769-1852)

Napsat komentář