Historie toaletního papíru

Toaletní papír omylem vyrobený se dvěma dutinkami (trubičkami)

Nyní si povíme něco málo o samotné historii toaletního papíru. V minulosti sloužily k očistě rekta dnes již těžko představitelné materiály, jako jsou dřevěné hobliny, tráva, seno, kožešiny, mech, sníh nebo dokonce kameny, písek, kokosové skořápky či mušle. Ve starém Římu se běžně používala mořská houba namáčená v octové vodě, ale vyšší společnost dávala přednost vlně, krajce nebo konopí. V Asii se lidé oplachovali vodou, což vlastně praktikují dodnes.

První písemná zmínka o toaletním papíru pochází z Číny roku 589 našeho letopočtu, lze ale předpokládat, že toaletní papír zde znali již mnohem déle. Čínský toaletní papír se vyráběl z rýžové slámy a císařská dílna produkovala až 750 tisíc kusů ročně. Ve středověku se již v Číně vyráběly desítky milionů balení toaletního papíru, ale za hranice de dostal až na konci 15. století. Na počátku 17. století nahrazovaly toaletní papír noviny, které byly tehdy mnohem dostupnější komoditou.

Revoluce v osobní hygieně nastala v roce 1857, kdy americký vynálezce Joseph Gayetty (1827-1895) zahájil průmyslovou výrobu toaletního papíru. Balení obsahovalo 500 útržků a plátky papíru z manilského konopí obsahovaly léčivou přísadu – výtažek z aloe. Sloužily totiž též jako prostředek na ošetření hemoroidů. Tisíc lístků prodával za jeden dolar, přičemž každý list byl opatřen monogramem výrobce. Pozoruhodné je, že prodeji toaletního papíru této značky, pokračoval až do dvacátých let minulého století (!)

V roce 1871 si nechal americký podnikatel Seth Wheeler (1838-1925) patentovat vynález balicího perforovaného papíru stočeného do ruličky. Toaletní papír přibližně dnešní podoby uvedla na trh v roce 1879 společnost Scott Paper Company, která si v roce 1891 dala patentovat perforovaný toaletní papír. Od té doby již nebylo potřeba používat dávkovač s ostrou odtrhávací hranou. Posun v kvalitě toaletního papíru nastal roku 1935, kdy firma Northern Tissue představila “beztřískový” toaletní papír. Do té doby se totiž stávalo, že po výrobě někdy zůstávaly v papíru malé třísky. O sedm let později anglická firma St. Andrew’s Paper Mill obohatila trh jemným dvouvrstvým toaletním papírem. Po roce 1990 se objevily první vlhčené toaletní papíry od britské firmy Andrex.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons a Photography Scavenger Hunt

Napsat komentář