Hildebrand & Wolfmüller – první sériově vyráběný motocykl (1894)

Bratři Hildebrandovi a Alois Wolfmüller (1864-1948), původně experimentovali s parním pohonem, byť se nakonec rozhodli pro spalovací motor, inspirace párou byly na jejich stroji nepřehlédnutelná. Motocykl byl poháněn dvouválcovým, čtyřdobým, kapalinou chlazeným motorem o výkonu 2,5 hp. Klikový hřídel a setrvačník nahrazovalo zadní kolo. To poháněly přímo ojnice, obdobně jako tomu bylo u parních lokomotiv. Tento pozoruhodný stroj měl odpařovací karburátor a zapalování žárovou trubičkou. Chladič nahrazovala nádrž s vodou, která zároveň sloužila jako zadní blatník. Rám motocyklu se provedením blížil rámu dámského jízdního kola, ale v tomto případě byl dvojitý – jeho část fungovala též jako olejová nádrž. Aby motor moc necukal a písty se při startování nezastavily v úvratích, doplnil každou z ojnic gumový pás napomáhající kompresi. Dvouválec si pak sice dal říct, ale běžel velmi nerovnoměrně a jezdec se v sedle divoce zmítal. Stroj o hmotnosti 50 kilogramů uháněl po silnici rychlostí až 45 km/h. Motocykl byl obutý do pneumatiky vyráběných pod licencí Dunlop a šlo o první speciální design pro motorová kola. Je nutné si uvědomit, že v té době ještě po silnicích jezdily převážně vysokánské bicykly s obrovským předním kolem a už jen konstrukce stroje s oběma srovnatelně velkými koly byla hodně moderní. Od toho byl také odvozen název “motorrad” licencovaný v Německu.

Motorová dvoukolka vzbudila obrovský rozruch a továrna s 1200 zaměstnanci denně kompletovala deset kusů! Třetinu ceny bylo nutné uhradit předem, na dodání se čekalo čtvrt roku. Jenže se začaly hrozivě množit reklamace, zákazníky děsila hlavně rozžhavená zapalovací trubička. Mnohé motorky byly v továrně při záručních prohlídkách třikrát i čtyřikrát rozebrány a zjistilo se, že průměrné náklady převyšují prodejní cenu o pětinu. První velká motocyklová továrna na světě zbankrotovala. Výroba modelu byla ukončena v roce 1897. Dodnes se z dvou tisíc kusů dochovalo nanejvýš deset.

Jedním z těch, kteří si koupili první sériově vyráběný motocykl světa, byl i baron Artur Kraus z Pardubic, nadšený propagátor všeho nového. Ten sice motocykl používal jen krátce, ale stal se prvním motocyklistou v naší historii. Jeho stroj je prvním motocyklem provozovaným na našem území. Jen shodou okolností se tento motocykl dochoval do dnešních dnů. Baron Kraus motocykl Hildebrand & Wolfmüller brzy prodal a stroj následně několikrát změnil majitele. Poslední z nich, lakýrnický mistr z něj chtěl nechat vyrobit zařízení na míchání barev. Práci měl provést strojník Hamza ze Dvora Králové. Majitel motocyklu však mezitím zemřel a motocykl zůstal v rodině strojníka Hamzy. Teprve v roce 1955 strojníkův vnuk daroval tento unikátní stroj do sbírek Národního technického muzea.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář