Souboj na pistole s voskovými kulemi (1906)

Na začátku 20. století vznikl velice zajímavý sport, souboj na pistole s voskovými kulemi. Poprvé byl oficiálně představen během Athénských olympijských mezihrách, které se uskutečnily od 22. dubna do 2. května 1906. Během duelu na 20 metrů zvítězil Francouz Léon Moreaux, stříbro získal Ital Cesare Liverziani a bronz opět Francouz Maurice Lecoq. Duel na 30 metrů vyhrál Konstantinos Skarlatos, druhé a třetí místo získali Švédi Johan Hübner von Holst a Vilhelm Carlberg. O dva roky později se tento sport objevil jako demonstrační, tedy doplňková sportovní soutěž, na Letních olympijských hrách, které se uskutečnily ve dnech 19. července až 3. srpna 1908 v hlavním městě Velké Británie, Londýně. Zde zmiňme, že Čeští sportovci získali bronzové medaile v šermu šavlí. Za jednotlivce to byl Vilém Goppold von Lobsdorf a druhá medaile byla za šerm družstev.