Guðlaugur Friðþórsson

Islandský rybář Guðlaugur Friðþórsson, který po ztroskotání lodi vydržel hodiny v ledové vodě a doplaval kilometry na pobřeží. Vyčerpaný trosečník se stal rychle předmětem zájmu vědců a médií. Nabytá popularita mu však byla spíš na obtíž.

V zimě 11. března 1984, Guðlaugur a čtyři další rybáři lovili poblíž Westmanských ostrovů, když se v noci (v 22:00) jejich loď převrhla. Ve vodě o teplotě 5°C zůstal brzy sám a k nejbližší pevnině mu zbývalo urazit 6 kilometrů. Tuto vzdálenost plaval pět až šest hodin, přičemž si udržel jasnou mysl a navigoval se pomocí majáku. Třiadvacetiletý muž vážil 125 kg, měl na sobě košili, svetr a džíny. Když dosáhl pobřeží ostrova Heimaey, ocitl se v nejnebezpečnější části pobřeží ostrova, kde vlny prudce narážely na lávová skaliska. Po nějaké chvíli nalezl méně prudký břeh a dostal se zdárně na pevninu. S bosýma nohama prošel tři kilometry vulkanické suti a v sedm ráno zaklepal na dveře jednoho z domů. Devět hodin od potopení lodi byl převezen do nemocnice. Byť jeho tělesná teplota byla nižší než 34°C, nevykazoval téměř žádné příznaky hypotermie ani vazodilatace, pouze dehydrataci. Koncem následujícího roku se Guðlaugur Friðþórsson podrobil testům v London Hospital Medical College, kde William Keatinge a Jóhann Axelsson prokázali, rybářovu neobyčejnou odolnost vůči chladu. Přeci jen vydržel hodiny v ledové vodě, kde si podle vědeckých předpokladů zachová vědomí sotvakdo déle než 30 minut.

Silný a tajemný lidský příběh, který se na Islandu stal legendou, inspiroval slavného islandského režiséra, scenáristu a herce Baltasara Kormákura k natočení filmu Hluboko (Djúpið, The Deep). Snímek vypráví jak celou nešťastnou událost, tak následující mediální smršť, kterou příběh zázračně zachráněného trosečníka vyvolal. Na pozadí celého dobrodružného příběhu se vine téma lidské vůle a osamění přeživšího. Kormákurův film získal mnoho mezinárodních nominací a dostal se do oscarového shortlistu za nejlepší zahraniční film.

Zdroj obrázku Pixabay

https://www.dazzling.news/img/articles/3366/1200×630/5a7083b350b05_wiki.jpg https://images.everyeye.it/img-articoli/the-deep-recensione-film-baltasar-kormakur-recensione-v6-44633-1280×16.jpg

Napsat komentář