Göran Kropp (1966-2002)

Göran Kropp dojel na kole ze Švédska do Nepálu, bez šerpů a bez kyslíku vyšplhal na Mount Everest a pak jel zase zpátky.

Lars Olof Göran Kropp se narodil v Jönköpingu 11. prosince 1966. Již v šesti letech jej otec vzal na norský Galdhøpiggen (2 469 m), nejvyšší vrchol Skandinávie. Po dokončení školy sloužil ve švédské speciální výsadkové jednotce Fallskärmsjägarna. Velmi jej přitahovaly nejvyšší hory a brzy tak začal zdolávat sedmitisícovky. Nyní ale k jeho nejzajímavější expedici. Dne 16. října 1995 vyrazil Kropp ze Stockholmu na svém speciálně navrženém kole. Vezl s sebou pouze 108 kilogramů vybavení a jídla. Takto urazil 13 000 kilometrů a do základního tábora Everestu dorazil v dubnu 1996. Dne 3. května vyrazil, brodil se sněhem hlubokým po stehna a dosáhl jižního vrcholu Everestu, bodu 100 metrů od vrcholu. Rozhodl se však otočit. Bylo totiž již příliš pozdě aby pokračoval a při sestupu by jej zastihla tma. Zatímco se Kropp zotavoval v základním táboře ze svého neúspěchu, došlo na Everestu k sérii tragických událostí, které vedly k smrti 8 horolezců. Tehdy pomáhal kolegům a o tři týdny později, 23. května se rozhodl znovu zdolat nebezpečný vrchol. Tentokrát jej úspěšně zdolal (navíc bez kyslíku). Poté jel část cesty zpět domů na kole.

U nás je Göran Kropp známý především svým druhým výstupem na Everest v roce 1999. který uskutečnil spolu se svou snoubenkou Renatou Chlumskou. Švédkou českého původu, která byla zároveň českou občankou i členka ČHS, a má tedy nárok na označení “první Češka na vrcholu Everestu”.

Začátkem roku 2000 se Kropp a jeho kolega Ola Skinnarmo pokusili na lyžích dosáhnout severního pólu. Kropp však musel expedici opustit kvůli omrzlému palci. Během expedice zastřelil ledního medvěda, který pronásledoval dva muže. To vedlo ve švédském bulvárním tisku k obvinění, že Kropp byl pytlák, protože střílení ledních medvědů bylo nevyhnutelným důsledkem lyžování přes severní pól. Kropp autora textu zažaloval pro pomluvu, a když prohrál, rozhodl se přestěhovat do Seattlu v USA. Zemřel na zranění hlavy, které utrpěl 30. září 2002 po pádu z osmnácti metrů při výstupu po trase Air Guitar u Frenchman Coulee poblíž Vantage, Washington. Jistící kotva se vytrhla z průrvy a praskla rovněž karabina dalšího jištění. Zemřel při dopadu. Bylo mu 35 let.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

Napsat komentář