Chirurg si sám vyoperoval slepé střevo

Leonid Rogozov proslul tím, že se mu podařilo provést operaci na sobě samém a přežít (1961)

Leonid Ivanovič Rogozov (1934-2000) byl v roce 1961 členem sovětské výpravy, která odjela na odlehlou antarktickou základnu Novolazarevská. Po nějaké době začal pociťovat symptomy zánětu slepého střeva. Věděl, že bez rychlého zásahu zemře, navíc nemohl být dopraven do nemocnice jelikož sněhová bouře odřízla základnu od civilizace. V nočních hodinách z 30. dubna na 1. květen (svátek práce), přichystali jeho kolegové autokláv, sterilizovali lůžko a připravili vše potřebné. Lampu držel inženýr Teplinskij a operaci asistoval rovněž kolega meteorolog. Operace proběhla za chirurgovy částečné anestezie, které Rogozov docílil pomocí injekce novokainu. Největší riziko spočívalo v tom, že by omdlel a nebyl by schopen zákrok dokončit. Během operace údajně cítil, jak mu vynechává srdce, od mdlob tedy opravdu nebyl daleko. Podařilo se mu ale situaci ustát a jeho asistenti byli údajně bělejší než on sám. Do deníku si později zapsal:

“Dostat se k apendixu nebylo snadné ani za pomoci zrcadla. Všechno jsem musel provádět víceméně po hmatu. Najednou jsem si uvědomil, že přestávám vnímat své rány. Byl jsem s každou minutou slabší, srdce začalo vynechávat. Po každých 5 minutách jsem musel dělat 20 vteřinové přestávky.”

Během operace nakonec skutečně omdlel, ale vždy se mu podařilo opět nabýt vědomí. Po operaci se rychle zotavil, na základně zůstal a domů se vrátil až za rok. Působil jako lékař na mnoha místech v Petrohradě. Oženil se českou lékařkou a měli spolu syna Vladislava, který po nějakou dobu působil i v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Zemřel na rakovinu jater ve věku 66 let.

Zdroj obrázku Wikimedia Commons

https://g.cz/sites/default/files/styles/gflex_landscape_large/public/g/images/rarehistoricalphotos-com4.jpg?itok=dEhq5YXR

Napsat komentář